Slunce na obloze bez jediného mráčku. Po příjemném vánku, který by zchladil rozpálený zemský povrch a osvěžil tělo, není rovněž sebemenší stopy. Rtuť v teploměrech obratně stoupá i ve stínu do závratných výšin.

Už jen pouhá představa takového dne vzbuzuje zejména u slabších a citlivějších jedinců oprávněné obavy – v horku totiž trpí nejen nesnesitelnými bolestmi hlavy, dostavit se však v horších případech mohou i mrákoty a selhání organismu.
Zatímco člověk ví, jak se podobným obtížím pomocí odpovídajícího a přísně dodržovaného pitného režimu vyhnout, zvířata jsou v tomto ohledu plně závislá na míře zodpovědnosti svého lidského majitele.

Námi dotázaní odborníci a milovníci zvířat se v otázce, jak zaopatřit domácí zvířátko, aby náročné dny přežilo bez újmy na zdraví, jednohlasně shodují na odpovědi, že je důležité v horkých letních dnech zabezpečit právě pravidelný přísun pitné vody.
„Skutečně čerstvá pitná voda je v takových případech vždy na prvním místě. Jídlo je potom až druhořadé, protože mnoho zvířátek, například psi a kočičky, ztrácí v horkých dnech chuť a misku zanechá bez většího povšimnutí,“ uvedl Viktor Dobíhal ze zoo prodejny u Červeného kostela v Teplicích.
Kromě pitného režimu bychom podle Evy Majerčinové, zaměstnankyně Zoo Škorpión, měli mazlíčkům dopřát i ochlazení srsti a tělíček ve vodě, případně také zajistit vhodný úkryt před slunečními paprsky. Irena Davidová, bývalá vedoucí zvířecího útulku doporučuje netahat psy na dlouhé procházky a také je nenechávat v autě.

autor: Martin Šimek