Budova v nejbližších dnech padne k zemi. Stavební úřad v Teplicích vydal na tuto stavbu demoliční výměr, což přivítali lidé žijící v okolních domech. Likvidace přijde na přibližně 2 miliony korun bez daně. Hotovo má být do konce března.

CHÁTRÁ UŽ OD VÁLKY

„Objekt chátrá už od války, bohužel se s ním nic nedělalo napříč všemi majiteli a došlo to do stavu, že je potřeba ten nebezpečný objekt strhnout,“ uvedl ve facebookové skupině Teplice vysokoškolský student Lukáš Kauca.

Chátrající stavba v teplické části Trnovany stojí v okolí několika obydlených domů. Její stav může ohrozit kolemjdoucí. „Raději okolo ani nechodím, aby mi nespadla cihla na hlavu,“ řekla Marie Planá, která bydlí v sousedním domě.

Objekt se stal sídlem bezdomovců a nepřizpůsobivých občanů. Imperátor postupně měnil majitele, v současné době ho „papírově“ vlastní žena žijící v Rumunsku.

Obyvatelé okolních domů vzhledem ke stavu nemovitosti žádali po městě nápravu. Do redakce v minulosti napsala například rozzlobená Pavla Horáčková:

„Ačkoli se snažíme už několik let o to, aby byla stavba plná konzumentů drog a dalších existencí zbořena, nic se kromě slibů neděje. Nechce nám pomoci ani pan primátor, ani stavební odbor. Všichni se odvolávají na ty okolo a nic. Je to opravdu hrůza, tito 'obyvatelé' ničí naše okolí, vykrádají auta, rozhazují odpadky, nehledě na houfy potkanů a poházených jehel. V létě se ani nedá projít okolo kvůli zápachu a veselí tamních obyvatel.“

Teď se ale situace konečně změní. Stavební úřad rozhodl o zbourání domu. Rozpočet na práce činí přibližně 2 miliony korun bez DPH. Podle náměstka teplického primátora Hynka Hanzy to musí zaplatit majitel domu.

„Firma, které demolici nařídil stavební úřad, bude částku fakturovat majitelce. Pokud se s ní nedomluví na úhradě, tak se obrátí na město, aby zaplatilo. To tak učiní a bude ty peníze vymáhat na majitelce, předpokládám exekucí,“ naznačil možný vývoj ohledně úhrady demolice Hanza.

DOMINANTA MĚSTA

Jde o stavbu, která dříve patřila v Teplicích k těm vyhledávaným. Imperátor, jak se zařízení nazývalo, nechaly Teplice postavit v roce 1912. V budově byl hotel, kavárna, kino, fotografické ateliéry a také byty. Na tento dům navazoval další původně městský dům.

Budova Imperátoru i s vedlejším městským domem patřily v Trnovanech k dominantám Teplic. V pozdější době po 2. světové válce, kdy už hotel a posléze i kino přestaly sloužit, zde byla umístěna Základní škola Karla Aksamita i se školní družinou, a to až do konce osmdesátých let 20. století.