Domy se zateplují, a původně šedé panely nyní zakrývají polystyrenové desky a na nich barevné fasády. Rozrůstá se zeleň a města zřizují nová parkovací místa, opravují chodníky a do takzvaných „králíkáren“, jak se panelovým domům často hanlivě říká, investují.

Situace se za posledních několik let velmi zlepšila. „Je to tu teď pěkné, ani zde není tolik nepořádku, jak bývalo. Akorát snad kolem lavičky, kde sedávám, se povalují různé odpadky. To dělá mládež, která zde posedává. Stromy vyrostly, baráky jsou opravené a je tu docela pěkně,“ uvedla Alžběta Šimková o sídlišti v Trnovanech u Kauflandu.

Po tom, co si obyvatelé vytrpí nějaký ten týden zateplování a výměny oken, mají již klid a příjemnější prostředí pro život. V Teplicích se takto změny dočkalo již několik desítek panelových domů po celém městě.

Bílina se také snaží revitalizovat svá sídliště. Jak vysvětlil bílinský starosta Josef Horáček, jde to vše postupně a především podle dostupných financí.

Revitalizace jsou proto rozděleny do několika etap. Bílina již v roce 2007 začala s 1. etapou obnovy a opravy panelového sídliště na Teplickém předměstí. Na celou akci získalo město dotaci od ministerstva pro místní rozvoj.

„Město Bílina se přihlásilo do programu Regenerace panelových sídlišť a na první etapu Bílina dostala dotaci přes 3 miliony korun,“ řekl tehdy bílinský místostarosta Roman Šebek.

Na projektu má finanční účast také město Bílina. Jak bylo předem dáno, stát se na revitalizaci podílel sedmdesáti procenty a město Bílina třiceti.

Aby byl zachován poměr, celková výše přidělené dotace byla nakonec 3 063 000 korun. Do naplnění celkové částky tak město muselo přidat 1 313 tisíc korun. „První etapa je již hotová,“ uvedl starosta. Plánováno bylo ještě několik dalších kroků, ale město se rozhodlo nechat projekt předělat a spojit 2. a 3. etapu do jedné.

Nyní má Bílina požádáno o dotaci. Výrazného obnovení se dočkala i další sídlištní místa v Bílině. „Hotový je vlastně celý střed města, Za Chlumem a Teplické předměstí,“ zmínil starosta.