Základní kámen továrny Nexen Tire bude položen v zóně Triangle na bývalém vojenském letišti u Žatce letos na podzim. Firma podle CzechInvestu investuje do stavby, která by měla začít v roce 2018, 22,764 miliardy korun. V plánu má vytvořit 1384 míst.
Investice Nexenu by mohla podle Asociace exportérů vytvořit dalších 6000 až 10.000 pracovních míst v návazných dodavatelských firmách. "Připustíme-li teoreticky, že by společnost Nexen nabrala všech 1000 zaměstnanců z evidence úřadu práce, poklesl by podíl nezaměstnaných v rámci Ústeckého kraje bezmála o 0,2 procentního bodu a další pokles by byl spojen s příchodem a rozšiřováním dodavatelských firem," řekl už dříve ČTK analytik krajské pobočky úřadu práce Michal Tuček.
Z deseti nejvýznamnějších projektů získaných agenturou Czechinvest v loňském roce jsou tři v Ústeckém kraji. Vedle Nexenu to je ještě rakouská společnost Labe Wood, která chce ve Štětí na Litoměřicku zpracovávat dřevo. V regionu, kde je třináctiprocentní nezaměstnanost, by mohla dát práci 159 lidem. Ohlášená investice je ve výši 1,950 miliardy korun.
Třetí největší investice v kraji se týká výrobce hnojiv Lovochemie, která staví ve svém závodu novou linku. Firma v Lovosicích na Litoměřicku investuje 1,582 miliardy korun, se zvýšením počtu zaměstnanců ovšem nepočítá.