Na operaci se žlučníkem byla před lety Andrea M. z Teplic. Začalo to u ní nevinně. Občas se ozvala pichlavá bolest v oblasti břicha, což po chvilce zkrotila tabletka a trápení ustalo. Míra bolesti se ale v dalších měsících stupňovala, až žena skončila v sanitce, která ji převezla na operaci do teplické nemocnice. Dnes má mladá maminka devítileté dcery klid. Po žlučníku zůstaly malé jizvičky.

„Bolesti už nepřestávaly, nemohla jsem sedět ani ležet. Věděla jsem hned, že to bude žlučník. Jedla jsem často grilované věci a smažená jídla, takže se nebylo čemu divit. Nyní se šetřím a jsem v pohodě,“ vypráví Andrea.

Podle dat, které má Deník k dispozici z Kanceláře zdravotního pojištění, udělají v teplické nemocnici ročně až 200 operací žlučníku, z většiny laparoskopickou metodou, která zajistí po tenkých tyčových nástrojích zavedených do břišní dutiny pouze malé jizvy. Pacient pobude na lůžku v nemocnici v průměru pět dnů. Průměrný věk pacientů je v případě teplického špitálu 55 let.

Teplická nemocnice, která patří do portfolia Krajské zdravotní, se u pacientů po operacích žlučníku setkává se spokojeností. Svědčí o tom sonda Deníku na sociálních sítích. Například ve facebookové skupině Teplice se během 24 hodin pod příspěvkem s otázkou, jak byli Tepličané spokojeni s operací, objevilo pět desítek vesměs kladných komentářů.

„Byla jsem na laparoskopické operaci odstranění žlučníku v teplické nemocnici rok a půl zpět a jsem velice spokojená jak se zdravotnickou péčí, tak s personálem. Nemohu si stěžovat a klidně bych každému doporučila,“ napsala Klára K.

Operační sály teplické nemocnice dobře zná Břéťa K., protože už byl hospitalizován s několika úrazy a zdravotními problémy. Pobyt v léčebném zařízení bere Břéťa s nadhledem. „Mojí prioritou je, aby mě dali do kupy a ne aby se na mě dělaly cukrbliky a jídlo bylo jak v Intercontinentalu. Zatím vše opraveno bez vad,“ uvedl a zároveň nabídl recept na zlepšení pobytu: „Moje zkušenost je taková, že pokud se na personál usměju, hezky pozdravím nebo prohodím vtípek, i ten největší mračoun časem roztaje. Hlavně se nechovejte k sestrám jako ke služkám.“

„Už nikdy více“

Ne všichni ale mohou teplickou nemocnici doporučit. „Moje osobní první a poslední zkušenost s teplickou nemocnicí byla letos v lednu a už nikdy v životě mě tam neuvidí,“ naznačila v diskuzi Kristina. Konkrétní nepříjemnost, která v ní vyvolala nenávist, ale neuvedla.

V dalším negativním příspěvku si Tomáš stěžoval na špatně napíchnutou žílu, což mu způsobilo následné zdravotní komplikace s rukou.

Laparoskopická operace je k tělu choulostivější než klasický řez skalpelem. Někdy to ale jinak než klasicky nejde. To byl i případ bratra Evy V. „Dva měsíce hojení jizvy, ze které vytékal hnis,“ vypráví Eva. Sama také skončila se žlučníkem na operačním stole. U ní ale mohli lékaři aplikovat laparoskopický způsob, po několika dnech měla klid.