Na Teplicku budou dvě.Na Benešově náměstí 5, otevírací doba Po Pá 7:00 17:00. Bude nově také v ulici Osecká 416/10, Duchcov, otevírací doba Po Pá 7:30 16:00, polední přestávka 12:00 12:30.

Dnes v rámci seriálu přinášíme informace o výběru nové čipové kartě.

Anonymní čipovka

Anonymní čipová karta je přenosná a je možno do ní vložit pouze nezlevněné časové jízdné. Pro její pořízení není nutná fotografie, vypisování žádanky, sdělování osobních údajů. Je možno ji zakoupit v informačních kancelářích a po 1.1.2015 i přímo u řidičů veřejné dopravy. Pořízení anonymní čipové karty není spojeno s žádnou objednací lhůtou, bude prodána okamžitě.

Je vhodná pro všechny, kteří nemají nárok na žádné zlevněné časové jízdné, tedy všem, kteří budou využívat obyčejné časové jízdné pro cestující starší 15 let.

Do anonymní čipové karty lze vkládat i peníze do elektronické peněženky a hradit s nimi zakoupení jednotlivého jízdného. V případě koupě jednotlivé jízdenky pro zlevněné kategorie: dítě 6 15 let, žák 6 15 let (neplatí v zóně 401 Teplice), student 15 26 let (neplatí v zóně 401 Teplice), ZTP a ZTP/P (neplatí v zóně 401 Teplice, zde je tato kategorie přepravována bezplatně), je nutno předložit příslušný průkaz na slevu (dětský, žákovský, studentský, ZTP a ZTP/P).

Příklady:

Mám anonymní čipovou kartu a mám do ní vloženu 90 denní časovou jízdenku občanskou a mám vloženy peníze v elektronické peněžence.

Mohu půjčit kartu někomu jinému např. v rodině?

Ano, anonymní karta je přenosná, a pokud je do ní vložena nezlevněná občanská časová jízdenka, může ji využít kdokoliv.

Mohu jet s dítětem, zaplatit za sebe časovou jízdenkou a dítěti koupit jízdenku z elektronické peněženky?

Ano, dítě však musí doložit nárok na zlevněné jízdné předložením příslušného průkazu na slevu.

Mohu půjčit kartu svému dítěti, aby si z ní koupilo zlevněnou jízdenku?

Ano, ale dítě si nemusí kupovat zlevněnou jízdenku, když je v kartě 90 denní časová občanská jízdenka, odbaví se touto časovou jízdenkou.

Personifikovaná čipová karta

Personifikovaná čipová karta je nepřenosná a může ji používat jen její držitel, jehož fotografie, jméno, příjmení a datum narození jsou na kartě uvedeny. Je do ní možno vložit pouze časové jízdné pouze podle nastaveného zákaznického profilu držitele.

O výrobu personifikované čipové karty je nutno zažádat v informační kanceláři nebo prostřednictvím e-shopu.

Pokud žadatel požaduje jakýkoliv jiný profil než „dospělý 15+", tedy profil pro zlevněné časové jízdné, nemůže využít možnosti nechat si vyrobenou čipovou kartu poslat domů poštou, ale musí si ji vyzvednout v informační kanceláři, kde doloží předepsaným průkazem nárok na zlevněný zákaznický profil.

Použití elektronické peněženky v personifikované čipové kartě je shodné s anonymní čipovou kartou. Je tedy možné z ní zaplatit jakýkoliv druh jednotlivého jízdného s tím, že při požadavku na zlevněnou jízdenku musí cestující nárok na toto zlevněné jízdné prokázat příslušným průkazem na slevu.

Doporučujeme proto, aby si personifikovanou čipovou kartu pořídili pouze ti, kdo chtějí využívat tyto typy časových jízdenek: Dítě 6 15 let, Student 15 26 let, Senior 60+ časové jízdenky v této kategorii je možné využívat pouze v zóně 401 Teplice. Senior 70+ časové jízdenky v této kategorii je možné využívat pouze v zóně 401 Teplice. Odboj + PTP časové jízdenky v této kategorii je možné využívat pouze v zóně 401 Teplice.

PŘÍKLADY:

Mám v personifikované čipové kartě nahranou 30 denní studentskou časovou jízdenku pro cestování mezi zónami 401 Teplice a 101 Ústí nad Labem. Pokud budu jezdit mezi těmito zónami, musím předkládat při odbavování studentský průkaz?

Ne, protože máte v kartě vložen profil „Student 15 26 let", kterým je nárok na slevu prokázán.

Mám v personifikované čipové kartě nahranou 30 denní studentskou časovou jízdenku pro cestování mezi zónami 401 Teplice a 101 Ústí nad Labem. Chci jet ale z Teplic do Duchcova. Mohu si zakoupit z elektronické peněženky jednotlivou jízdenku pro cestu ze zóny 401 Teplice do zóny 411 Duchcov?

Ano, ale je nutné při žádosti o zlevněnou studentskou jednotlivou jízdenku předložit studentský průkaz, kterým doložíte nárok na slevu.

Mám v personifikované čipové kartě nahranou 30 denní studentskou časovou jízdenku pro cestování mezi zónami 401 Teplice a 101 Ústí nad Labem. Chci zaplatit ještě z elektronické peněženky jednotlivou jízdenku pro kolegu studenta, který cestuje se mnou z Teplic do Ústí n.L. Je to možné?

Ano, ale váš kolega musí doložit nárok na slevu platným studentským průkazem.

A pokud si studentský průkaz zapomněl?

Pak mu musíte zakoupit obyčejnou nezlevněnou jízdenku pro občany starší 15 let. Ke koupi této jízdenky samozřejmě žádný průkaz ke slevě nepotřebujete.

Jsem senior 70+ a k cestování v rámci Teplic používám 365 denní zlevněnou časovou jízdenku senior 70+, kterou mám nahranou v personifikované čipové kartě. Jak mám postupovat, když chci jet z Teplic do Oseka?

Pokud máte v elektronické peněžence vložené peníze, zakoupíte si jednotlivou jízdenku ze zóny 401 Teplice do zóny 443 Osek z elektronické peněženky a zaplatíte za tuto cestu (14 tarifních jednic) 22,50 Kč. Pokud nemáte v elektronické peněžence vloženy žádné peníze, zakoupíte si tutéž jízdenku u řidiče a zaplatíte v hotovosti 25,00 Kč.

Jsem senior 60+ a k cestování v rámci Teplic používám 90 denní zlevněnou časovou jízdenku senior 60+, kterou mám nahranou v personifikované čipové kartě. Z rodinných důvodů budu muset minimálně měsíc denně dojíždět do Dubí. Mohu si zakoupit 30 denní časovou jízdenku pro cestování mezi zónami 401 Teplice a 421 Dubí?

Ano. V personifikované čipové kartě máte kromě profilu „senior 60+" automaticky i profil „dospělý 15+". Proto si můžete do své čipové karty zakoupit i 30 denní nezlevněnou časovou jízdenku pro cestování mezi zónami 401 Teplice a 421 Dubí. Další možností je zakoupení papírové 30 denní nezlevněné časové jízdenky pro tuto přepravní relaci.

Jsem senior 70+ a budu chtít k cestování po Teplicích používat 365 denní zlevněnou časovou jízdenku senior 70+, kterou si nechám nahrát do personifikované čipové karty. Při jakých příležitostech budu muset předkládat občanský průkaz, abych doložil svůj nárok na slevu?

Občanský průkaz předložíte pouze jednou při přebírání nově vyrobené čipové karty v informační kanceláři, čímž osvědčíte svůj nárok na vložení profilu „senior 70+" do vaší karty. Při kupování 365 denní časové jízdenky a při odbavování ve vozech již občanský průkaz nepředkládáte, protože váš nárok prokazuje profil ve vaší čipové kartě.

Jsme manželé v kategoriích senior 60+ a senior 70+ a dnes používáme 90 denní časové jízdenky senior 60+ a senior 70+. Musíme si pořídit nové čipové karty okamžitě?

Pokud budete cestovat pouze v zóně 401 Teplice, můžete používat vaše čipové karty do konce platnosti vašich časových jízdenek.

Další časová jízdenka už do nich ale nakoupit nepůjde a budete si muset pořídit nové čipové karty. Máte-li např. vaše časové jízdenky platné do konce února, doporučujeme už začátkem února zažádat o vydání nových čipových karet.

Zdroj: Arriva Teplice