Zloději se drží svých tradic s prostým páčidlem, ale jsou i stále vynalézavější a vybaveni nástroji na tzv. SG metodu vloupání.

„Hlavně ale všem zlodějům hraje do karet nedbalost lidí, kteří nemají bezpečnostní dveře, nezamykají a nedbají základních bezpečnostních pravidel. Lupiči také spoléhají na lidskou důvěřivost a nevšímavost, používají převleky a zejména jsou sebevědomě drzí. Ti, kteří umějí používat takzvanou SG metodu, si otevřou dveře do vašeho obydlí, nakradou si a někdy za sebou dokonce i zamknou," upozorňuje na problém Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností.

Hrubá síla

Tři čtvrtiny vykradení je způsobeno s použitím hrubé síly.

Kvalitními bezpečnostními dveřmi alespoň třetí třídy, které jsou jediným opravdu funkčním zabezpečením, nebo profesionálním alarmem, je dnes vybaveno zhruba 30 % objektů. Takto zabezpečené objekty se téměř nevykrádají. Do zbylých 70 % objektů se lze bez problémů vlámat hrubou silou.

Většina vloupání stále ještě probíhá za pomoci páčidla, vrtačky a kladiva. Dveře bez bezpečnostních prvků jim neodolají a cesta do domácnosti je pak volná.

Metody zlodějů jsou stále chytřejší

Obvyklé postupy násilného vniknutí nahrazuje některým „pokrokovým" zlodějům takzvaná SG metoda neboli bumping. K nenásilnému vstupu do bytu či domu potřebují lupiči zhruba 30 vteřin a speciálně upravený univerzální klíč, který si snadno pořídí.

„Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že dveře SG metodě neodolají," říká ze zkušenosti Ivan Pavlíček z firmy Next.

Problémem také je, že ani nejlepší zabezpečení nepomůže, když lidé nedodržují základní bezpečnostní pravidla, nezamykají, nemají přehled, kolik je vyrobeno od objektu klíčů, a kdo je má. Problémem také je pokud nekontrolovaně půjčují klíče kvůli úklidu, řemeslníkům nebo dalším neprověřeným osobám.

Jste doma? To není překážka

Zloději se již dávno neobávají toho, že jste doma. Je to pro ně naopak často výhoda, protože hned za dveřmi najdou často klíče od auta s dálkovým ovládáním zamykání, které prozradí jeho polohu, peněženku, někdy mobilní telefon, doklady a další osobní cennosti v kapse v peněžence.

Lupiči někdy matou i převleky. S rostoucí drzostí zlodějů se množí i počty kuriózních krádeží a vloupání za použití převleků.

„Vedle prověřených metod, jako jsou převleky za instalatéry, elektrikáře či zaměstnance odečítající vodoměry jsme v loňském roce zaznamenali lupiče převlečené za cyklistu, manažera v obleku nebo kurýra s pizzou.

Sázejí zejména na anonymitu větších bytových domů, protože tam je větší pohyb lidí," říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení .

Pozor na chaty

Lidé stále častěji vyjíždějí o víkendech na chaty nebo chalupy a v těchto nezabezpečených objektech nechávají cenné a snadno zpeněžitelné věci. Pokud nejsou chaty v lyžařských oblastech, přes zimu majitelé sice odvážejí cenné věci, ale již od dubna je zase přivážejí zpět, protože začínají chaty využívat.

„Podle aktuálních policejních statistik jsou nejčastěji vykrádány chaty a chalupy ve Středočeském kraji, na který za loňský rok připadá více než třetina vloupání. Dále mezi nejohroženějšími regiony následují kraje Jihočeský, Plzeňský, Liberecký a Jihomoravský," uvádí Ivan Pavlíček.

Chataři a chalupáři ve svých objektech nepobývají tak často, aby zloděje od nezvaných návštěv odradili. Motivace některých zlodějů je v tomto období větší.

Dobré dveře a také signalizace

Profesionální zabezpečení těchto objektů se podceňuje a zloději zde mají mnohdy dobrou kořist: Vybavení domácnosti, zahradní a stavební stroje, vybavení dílny, ale i starožitnosti.

„I zde pomohou kvalitní certifikované bezpečnostní dveře minimálně třetí bezpečnostní třídy," uvádí k tématu Ivan Pavlíček.

Pokud jsou v domě (chatě) ve větší míře cenné věci, bezpečnostní čidla zapojená na alarm a pult centrální ochrany se také vyplatí.