Čeká vás koncert na Dnech otevřených dveří pivovaru. Je ale i čas vinobraní – máte radši pivo či víno?
To podle nálady, ale poslední dobou dávám přednost vínům. Bílým z Moravy i z Čech… a červených je tolik. Volím lehká nebo těžší.

Nechám si poradit

Vaši spoluhráči z Tria, Olin Nejezchleba a Nobert Kovacs, jsou skvělí muzikanti. Jsou i kámoši do party? Shodnete se na pití?
S Olinem se shodneme každopádně. Pochází z Moravy, dokonce si od něj v těchto věcech nechávám i radit. A Norby se přidá vždycky, když je něco dobrého.

Na co se mohou těšit návštěvníci pivovaru? Které písničky od Tria Ivana Hlase uslyší?
Myslím, že v pivovaru zazní hlavně ty skladby, které lidi dobře znají. Ale abychom se nenudili ani my, muzikanti, je tam i pár nových, obměňuju to. Takže jsem zařadil i dvě písničky, které napsal můj kamarád z Ameriky – Ivan Král. Jmenují se Neděle a Lístek do starých časů.
Jednou mi fotr povídá
A které své hity tedy slíbíte?
Ze Šakalích let hrajeme Jednou mi fotr povídá, lidi si pořád hodně přejou skladbu Na kolena! A jinak třeba hrajeme Karlín – a rádi…

Zmínil jste Šakalí léta (1993), slavný retro muzikál režiséra Jana Hřebejka. Je to už dávno, co vznikl a poprvé pobavil publikum…
To tedy je…

...ale přesto: Souhlasíte s tím, že být tehdy u toho a dělat hudbu pro takový úspěšný film se povede interpretovi a zpěvákovi jednou za život?
Já s tím souhlasím. Tam všechno klaplo dohromady, bylo to takové mé šťastné období, které – myslím si – docela dobře vyšlo. Řekl bych, že to byl můj životní předěl.

Nedávno jsem viděl v Ústí nad Labem na festivalu Labské léto 2011 koncert Zuzany Michnové a Oskara Petra se skupinou Memory Band Petra Kalandry. Hráli hity Marsyas či písničky Kalandrovy, bylo to pěkné. Co říkáte na to, že to po letech opět hrají spolu, že se zase dali dohromady a je o ně zájem?
Já jsem je viděl ještě před časem, když ještě nehráli s tak velkou kapelou. A to bylo příjemný, bylo to takový normální hospodský hraní. Tu nejnovější verzi kapely jsem neviděl, ale myslím si, že když hrají i s Oskarem Petrem, je to přizdobení té věci.

Nevděk k výročí

Zuzana Michnová před osmnácti lety v Šakalích létech hrála, na scénu, kdy věší prádlo v teplákách či zpívá rusky s ostatními soudruhy, jen tak nezapomenu. Vy – ač jste napsal a nazpíval k snímku písničky – jste se ovšem v tomto muzikálu ani nemihnul. Či se snad pletu?
Nepletete, byl jsem vystřižen. Já tam byl jen pro legraci, jednou mě nalíčili, aby mě pan režisér nepoznal. Ono to bylo zrovna v den jeho narozenin, takže přišel na plac a tam seděl člověk navíc… Takže řekl, abych šel pryč, protože mě opravdu nepoznal – a já mu popřál k narozeninám.
Dokonce se to i točilo, ale pak to vystřihli, protože to v tom filmu nemělo co dělat.

Neměl jste tedy ambice prosadit se v Šakalích letech i herecky? Když už jste tam zpíval…
Já vím, ale to přání režisérovi mi bohatě stačilo. Navíc tam hrál Pepa Pilař z Classic rokenrol bandu. Zpívá tam i některé písničky, v něm jsem měl velkou „konkurenci“ (smích).

Hrajete v Triu s violoncellistou Jaroslavem Olinem Nejezchlebou. Zazní v pivovaru ve Velkém Březně také písničky z jeho sólové desky Noční lov (100PROmotion 2010)?
Ne, na to má trio, které se jmenuje Kybabu (KYtara, BAsa, BUben). Tam s ním hrají Norbi Kovácz a Šimon Kotek, multiinstrumentalista i vydavatel Mišíkových desek.

Vymyslel jsem Psa

Ivan Hlas Trio hraje v Březně v sobotu ve 20.15, po vás hned nastupuje kapela Žlutý pes. To je pěkná kombinace – co říkáte?
Já myslím, že je to spojení úplně v pohodě. Žlutej pes je taky můj název a jeden čas to byla i moje kapela. Zakládali jsme ji s Ondřejem Hejmou spolu. Oni hrajou tedy o dost víc nahlas, ale v podstatě jsou to podobný písničky.

A přidáte se, nebo to nejde?
Proč by to nešlo, to se normálně dělá. Jen zatím nevím, jaká bude nálada. To se pozná.

Žlutý pes už dost dlouho nic nevydal. Oni si ale autorsky stačí sami, že?
No jeden čas se Ondřej Hejma obrátil zpátky a točil písničky z původní sestavy Psa, které jsme psali spolu. Ale na nové písničky už si stačí sami, do toho jim nemluvím.

Která je nyní poslední vaše deska?
Jmenuje se Láska jako oliva (2008), točil jsem ji s Triem. I z ní hrajeme, ale časem písniček přibývá… Mají velký rozptyl, hrajeme i písničku, kterou jsem napsal už v šestnácti. Hudebně na ní spolupracoval Ondřej Hejma, jmenuje se Míval jsem tě rád. Ale vedle ní zní na koncertech i úplně nové, které plánujeme nahrát na CD.

A co už o novince prozradíte?
Autorsky bude moje, to nechci měnit, interpretačně bych se rád přidržel obou muzikantů, o kterých mi říkáte, že jsou úžasní…

Také jsou!
…a přizveme i pár hostů. To by mohlo být zajímavý.

Lidé sami řeknou
Dáváte si na album i deadline, tedy konečný termín, do kterého byste ji chtěl mít hotovou?
Já si je dávám. Dřív mi je tedy dávala firma… Já to dělám, jenže teď jsme se dohodli, že ty písničky napřed ohrajeme před lidmi a pak je teprve natočíme. Ta písnička totiž prochází takovým zajímavým vývojem a když se chvíli hraje, tak je to o moc lepší.
Tohle se mi ale ještě nikdy nepovedlo, tak to vyzkoušíme. Ze dvanácti nových písniček jsou tedy čtyři, které se mi líbí a baví i lidi. A nové album našeho Tria bych viděl na jaro příštího roku.

Berete tento způsob jako síto?
No jasně! Když jsem byl mladší, dělal jsem 1 až 2 desky za rok; teď už se člověk trošku zamyslí, aby se neopakoval a aby to opravdu bylo dobrý. Kdyby to náhodou byla poslední deska…