Celkem 24 pouličních lamp vyřadil někdo „klukovinou“ z provozu v teplické části Sobědruhy. Nejspíše vzduchovkou během několika měsíců postupně prostřelil jejich kryty, u některých trefil i žárovky. Podle Ivany Müllerové z teplického magistrátu městu vznikla škoda 170 tisíc korun. Policie z vandalství zatím nikoho neobvinila. Hledá svědky.

Jednu poničenou lampu měl před svým domem Josef Černý. Počínání vandala ho rozzlobilo, protože pro jeho manželku je vysoko upevněné světlo před domem něco jako orientační maják.

„Když si večer krátí cestu z autobusové zastávky přes pole, má lampu jako navigaci,“ uvedl. „Za 40 let, co tu žiju, se tu nic takového nedělo,“ poznamenal senior. Poškozenou lampu město nechalo opravit.

„Muselo to být drahé, protože ty lampy byly nové. Bez nich tu je v jinak klidné ulici tma,“ dodal muž z části Sobědruh, které se říká Na Rozhraní.

Vedení Teplic, pod jehož správu lokalita Sobědruh podle katastru nemovitostí spadá, zatím nemá po kom škodu vymáhat. Policie podle místních už nějaké indicie na možného pachatele dostala. Podle svého mluvčího Daniela Vítka ale zatím nikoho neobvinila. „Vyšetřování stále probíhá,“ konstatoval ve čtvrtek policista.

Vandal „sestřelil“ lampy v sedmi ulicích v oblasti od náměstí směrem k obchodnímu centru v Srbicích a také ke kolejím směrem na Krupku. „Kdybych ho dostala do ruky já, tak bych ho seřezala, že by se nenarovnal,“ rozčilovala se žena na zahradě jednoho ze sobědružských domů. Kdo by to mohl udělat, nevěděla.

Město teď společně s policií vyzývá občany, aby pomohli najít pachatele. Svědci se mohou hlásit na lince 158.

Nejlepší by bylo, kdyby dotyčného vandala zachytila kamera, kterou mají někteří obyvatelé Sobědruh na svých domech.

Někteří z místních mají obavy, aby dotyčný v další fázi svého řádění nezačal střílet vzduchovkou po nich. Na Teplicku by to nebyl první případ. Před 12 lety dva chlapci stříleli ze vzduchovky po lidech na teplickém sídlišti Prosetice. Když je policie dopadla, tvrdili, že to dělali jen tak z legrace. Vtipné to ale nebylo. Zranili při tom pět lidí. Policie je za jejich počínání obvinila z trestného činu ublížení na zdraví ve stádiu pokusu o těžkou újmu a z výtržnictví. Od soudu odešli s podmínkou.

Mladíci tehdy děsili obyvatele sídliště tři listopadové týdny. Na lidi mířili z okna panelového domu v ulici Pod Školou, kde jeden z nich bydlel. Vybírali si náhodné oběti. „Jdu po ulici a najednou koukám, že v bundě mám díru. Zároveň jsem myslel, že mi upadne rameno. Byla to rána jak z děla,“ popisoval tehdy jeden z poškozených.

Mladíci trefili i třináctileté dítě, kterému museli lékaři vyndat diabolky zaryté v kůži na hlavě. Zasáhli také psa a jedním malým nábojem rozbili i přední okno Škody Octavia. Po zadržení se oba přiznali. „Nejdřív prý stříleli pouze z legrace do vzduchu, teprve až později je napadlo zamířit do lidí,“ komentovala jejich počínání teplická policejní mluvčí Ilona Novotná. Vzduchovku měli od dědečka z chalupy.