Až na Bílinu s Moldavou, kde volby řešil soud, a také Újezdeček, kde se rozpadlo zastupitelstvo, mají města a obce na Teplicku své nové vedení pro další čtyři roky. Jsou obce, kde se nic nezměnilo. Ne všude ale bylo povolební vyjednávání jednoduché, někde museli sáhnout k nestandardním koalicím, aby nedostala šanci opozice.

V největším městě okresu došlo ke změně primátora, když po téměř čtvrtstoletí odešel do ústraní Jaroslav Kubera (ODS) a nahradil ho jeho stranický kolega, 41letý Hynek Hanza. Dlouholetý představitel teplické radnice vyvrací, že by tomu tak bylo na nátlak koaličního partnera, kterým se pro další čtyři roky stalo ANO 2011.

„To není rozhodně pravda, rozhodl jsem se sám. Ostatně jsem to avizoval už na začátku předchozích čtyř let, že budou pro mě poslední,“ komentuje s odstupem času Kubera.

Moldavu řešil v minulých dnech krajský soud. Zamítl návrh na neplatnost voleb od uskupení Pro Moldavu a Nové Město. Jeho zástupcům se nelíbilo, že o nich další dvě volební sdružení zveřejnila informace o údajném účelovém přihlašování lidí. Podle soudu to ale výsledek hlasování nikterak neovlivnilo a volby platí.

V horské obci u hranic s Německem tak už nic nebrání tomu, aby si zvolili nové vedení. Ustavující zastupitelstvo je naplánováno na středu. Není tajemstvím, že vedoucí posty si mezi sebou nejspíše rozdělí uskupení Volba PRO Moldavu a Pracujeme pro Moldavu.

Jako poslední se dozvědí své nové vedení lidé v Bílině. I toto město se na soudu objevilo v seznamu těch, kde byly letos stížnosti na volby. Zrušit výsledky požadovali zástupci Hnutí nezávislých Bílina HNHRM. Jeho člen Pavel Musil chtěl výsledky zneplatnit pro podezření na uplácení voličů.

Poukazoval také na možnou manipulaci s volebními lístky a také pochybení při sestavování volebních komisí. Soudkyně Markéta Lehká ale všechny tři podněty smetla ze stolu.

„Volby v Bílině řádně proběhly, nic průkazného nenasvědčovalo tomu, že by byly zmanipulované,“ zní závěr soudu. Ustavující zasedání v Bílině bude 21. listopadu. Nejlepší vyjednávací pozici má vítězné ANO 2011.

Patová situace nastala v jedné z nejmenších obcí Teplicka, v Újezdečku. Zde se rozpadlo zastupitelstvo, kdy po odstoupení tří zvolených zastupitelů a rezignaci jejich náhradníků klesl počet členů sedmičlenného zastupitelstva pod zákonnou mez pěti lidí.

Obyvatelé tak budou muset k volbám znova, nejspíše na jaře. Do té doby obec povede stávající starosta Petr Pokorný, který byl jedním z těch, kdo po volbách vzdali mandát. Podobně jako jeho zástupce Josef Žampach. Ten jako důvod své rezignace uvedl nesouhlas s postupem při sestavování vedení úřadu.

„Mělo by se napříč celým zvoleným zastupitelstvem ctít, že by o vedení obce měl spolurozhodovat a také tam být vítěz voleb. Pokud se tak neděje, není to férové,“ myslí si Žampach.

Dlouholeté zkušenosti s vedením obce měla Olga Hrabáková, která působila čtyři volební období v čele Lukova. Letos už nekandidovala. „Podle mě šestnáct let bohatě stačí. Je čas místo přenechat mladším,“ řekla 67letá bývalá starostka.