Triumfem teplické kadeřnice Jany Burdové skončilo v listopadu loňského roku slavnostní vyhlášení soutěže Czech and Slovak Hairdressing Awards v pražském hotelu Hilton.

Prestižní soutěž, při níž se vyhlašuje kadeřník roku, vznikla v roce 1985 ve Velké Británii a koná se po celém světě. V České republice a na Slovensku se bude letos o tento titul bojovat již podesáté.

Soutěž hledá, rozvíjí a oceňuje to, co je v kadeřnickém povolání to nejkrásnější: kreativitu, objevování nových směrů, vytváření nových trendů a v neposlední řadě soutěživost a chuť měřit své síly, dovednosti a nápady.

Jana Burdová, kterou tento rok čeká obhajoba titulu Kadeřník roku, se po nominačním večeru může opravdu radovat. Společně se svým týmem si totiž do Teplic přivezli hned osm nominací na vítězné tituly. Nebude to mít ale lehké, v historii soutěže se ještě nikomu nepodařilo získat titul Kadeřníka roku dvakrát po sobě.

Vytvořila květiny z vlasů

Letos Jana Burdová se svým týmem připravili tři úžasné kolekce dámských komerčních účesů a jednu, čistě uměleckou avantgardní kolekci vlasových květin. Za své práce obdrželi nominace jak od mezinárodní odborné poroty, tak od novinářské, která každoročně uděluje jedinou cenu Press Award.

Důkazem, že se kolekce opravdu líbí, je i postup do užšího výběru soutěžících o Consumer Award. O této ceně rozhoduje laická porota hlasováním sms nebo na serveru www.zena-in.cz, kde budete moci hlasovat i vy a ocenit tak účesy, které se vám líbí.

„Máme samozřejmě obrovskou radost, účast v takto prestižní soutěži stojí obrovské úsilí, zvlášť pokud obhajujete titul. Mám skvělé kolegy, pracovali jsme s profesionálními modelkami a musím říci, že jsme si to docela užili. Byla to dobrá práce, která přinesla své výsledky,“ říká na úspěch letošních soutěžních kolekcí Jana. „Děkuju také kolegům z týmu, odvedli dobrou práci, ostatně jako vždy. Na letošních kolekcích spolupracovali kadeřnice Perta Halešová, David Hora a Helča Prokopová. Krásný make up modelkám vykouzlil známý pražský vizážista David Šesták a o fotografie se tradičně postarala Lucka Robinson.

Za vítězství jela do Londýna

Každoročně se český držitel titulu účastní britského finále v Lodýně. Jaké jsou hlavní postřehy Kadeřnice roku Jany Burdové?

„Na Londýn jsem se těšila moc a to i přes to, že jsem věděla, že se tam nezdržíme déle než 24 hodin. Byl to neskutečný kolotoč, dopoledne jsme přiletěli, večer finále a ráno v sedm odlet. A to jsme ještě stihli bleskovou okružní jízdu taxíkem centrem města a noční evakuaci hotelu kvůli požáru.

Nejvíc jsem byla zvědavá na soutěžní práce britských kadeřníků, protože tahle země je považována za mekku našeho oboru, pracují zde ti nejlepší kadeřníci a v Londýně jsou nejvyhlášenější kadeřnické akademie. Kdo z nás chce být u vzniku vlasových trendů, hledá to právě v londýnských salonech a ulicích. Zážitkem bylo i to, jak Britové prožívají tuhle soutěž. Bylo to podobné jako finále ve fotbale nebo rockový koncert. Prožívá to tam strašně moc lidí, pro Brity je to opravdu událost roku a vítěz je v ten moment celebritou. Celou noc se slaví a druhý den má většina kadeřnických salonů zavírací den.

Myslí i na charitu

Soutěže a práce ve studiu nejsou jedinou pracovní aktivitou Jany. Svůj čas si najde i pro charitativní projekty.

Připravila například účesy ve stylu třicátých let pro herečku Aňu Geislerovou a nadační fond Heleny Houdové Slunečnice, který pomáhá dětem v nejchudších zemích světa. „Tato práce mě oslovila zejména svým rozsahem, jsou do ní zapojeny nejen známé české osobnosti, herci Aňa Geislerová, Jiří Bartoška a zpěvák Jiří Korn, ale také světové topmodelky jako Pavlína Pořízková a Helena Houdová. Významným partnerem je i módní návrhář Louis Vuitton. Fotografie budou vydraženy a výtěžek půjde na pomoc dětem.“ říká o své práci teplická kadeřnice.

V červenci Janu Burdovou oslovila Tv Nova, aby se zúčastnila zajímavého nápadu, jak představit nejpopulárnější herečky a moderátorky v rolích krásných modelek. Projekt se jmenoval Deset sexy krásek ve službách televize.

„Vytvořit účesy pro tolik hereček v jeden den bylo náročnější, než jsem čekala. Hlavně proto, že kromě individuálních fotografií se dělala i titulní fotka, na které mělo být všech deset žen najednou. Dovedete si představit, že většina si přála být na makeupu a vlasech jako poslední a být tak na snímku dokonalá, to bylo opravdu těžké.“ usmívá se Jana.

Mezi vybranými herečkami byly Katka Brožová, Lucka Borhyová, Jitka Čvančarová, Jana Adámková.

Na spolupráci s Danou Morávkovou vzpomíná ráda

Další významná a velice milá spolupráce byla na celorepublikové kampani francouzské módní značky Une Deux Trois s Danou Morávkovou. Nejlepší na focení sezóních kampaní bývá to, že se samozřejmě dělají v předstihu. Takže letní šatičky se fotí v mrazivém únoru a podzim a zima zase v teplém létě. Nejen že na snímcích s letní módou nesmí rušit opadané stromy a bláto, ale i Dana musela vypadat, že si léto v zimní Praze dokonale užívá.

Po změně image, kterou komentují snad všichni Danini fanoušci, nebylo lehké učesat osm vlasových proměn. Dana se v kampani představí v roli zaměstnané manažerky, krásky ve večerním i víkend si užívající ženy. „Dana je opravdová profesionálka a krásná žena, moc ráda pro ni navrhuji účesy. Je velice kultivovaná a s takovými lidmi pracuji nejraději.“

UŽ JSTE SI MOHLI PŘEČÍST

O předchozích ročnících soutěže se přečtěte ZDE (rok 2007)
a také se podívejte na loňský rok ZDE