Jaroslav Kubera si zahraje v českém filmu. Po boku Jiřího Macháčka či Tatiany Vilhelmové bude představovat prezidenta Beneše v historickém dramatu o rozporuplné osobě šéfa zahraniční rozvědky Zdeňka Tomana. Pro natáčení filmových scén s představitelem tehdejšího Československa si teplického primátora vybral režisér Ondřej Trojan.

ŽÁDNÁ BRNKAČKA TO NEBYLA

Kubera točil dvě scény. V první komunikoval s tehdejšími vládními představiteli Slánským, Masarykem a Noskem. Druhá byla situována do pražského hotelu na Václaváku, kde se oslavoval Košický vládní program. Své účinkování ve filmu označoval ještě před natáčením za bezvýznamnou roli významného člověka.

„Myslel jsem, že tam na chvilku přijdu, bude pár klapek a vyřízeno. Ale žádná brnkačka to nakonec nebyla. Stačily mi první minuty před kamerou a hned jsem pochopil, jak je natáčení filmu obtížná práce,“ vypráví politik z Teplic, který si působení za kamerou vyzkoušel poprvé.

Nováček před obecenstvem ale nebude. Už v minulosti si střihnul dvě divadelní role. V roce 2009 ztvárnil roli číšníka v indické restauraci ve hře Casanova posera, kterou nastudoval spolek působící v Krušnohorském divadle v Teplicích.

Má za sebou také roli principála v Prodané nevěstě, když na prknech teplického divadla hostoval v roce 2014 v představení letní Evropské hudební akademie. Teď ho čekal ale mnohem větší kousek. Prezidenta Beneše si Kubera vyzkoušel v době, kdy on sám sbírá podpisy pod prezidentskou kandidaturu.

Důvěru do filmové prezidentské role mu dal uznávaný český režisér Ondřej Trojan, který je podepsán například pod Želary, Pelíškami či Pupendem. Sedmdesátiletý teplický primátor přirovnal svou nervozitu z natáčení ke skládání maturitní zkoušky.

„Režisér Trojan je zárukou přesné a poctivé práce. Pro mě to bylo zajímavé, ale i hodně náročné. Byl jsem nervózní, abych to nekazil,“ vypráví o natáčecích dnech.

Musel si je poznamenat výrazně červeně do svého kalendáře, aby se mu na první pohled oddělily od pracovních povinností senátora a také představitele města Teplice, což už samo o sobě je hodně časově náročné. „Na celý scénář jsem neměl čas, přečetl jsem si jen ty části, které se mě bezprostředně týkaly,“ dodává.

FILM JE JEDNO VELKÉ MRAVENIŠTĚ

Pohled za filmovou oponu politika uchvátil. „Je to jedno velké mraveniště. Od maskérů, kostymérů až po štáb okolo kamery a režiséra. Úžasný,“ líčí své poznatky.

„Viděl jsem v zákulisí, co to dá třeba za práci, když potřebujete udělat plešatého Masaryka z herce, který má hodně vlasů. A takto to musí dělat každý natáčecí den, a že jich není málo,“ smeká klobouk nad lidmi, kteří stojí za přípravou filmu.

Tepličané nevidí působení jejich primátora ve filmu negativně. „Když tu možnost dostal, proč si ji nevyzkoušet,“ míní seniorka Ludmila Králová. „Těch pár dnů, co tomu věnoval, život města neovlivní. Navíc se jako politik dostane více do povědomí,“ komentuje Josef z Teplic.

Spokojeně hodnotí Kuberovu premiéru režisér. „Natáčení s neherci je vždy poměrně náročné. Pan senátor naštěstí neztrácel dobrou náladu, i když jsme některé záběry museli opakovat víckrát. Nicméně role se zhostil civilně a i přes jistou nervozitu na place působí ve filmu velmi přirozeně,“ reagoval na webovém portálu blesk.cz na Kuberovo vystoupení Ondřej Trojan. Nový český film Toman by měl přijít do kin v únoru příštího roku.

V případě Jaroslava Kubery nepůjde o první účinkování nějakého politika ve filmu. Současný ministr obrany Milan Stropnický byl dříve vynikající herec a ještě po vstupu do politiky dotáčel filmový seriál Kriminálka Anděl.

V Bobulích se objevili tehdejší předseda poslanců KDU-ČSL Pavel Severa a občanskodemokratický ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Herecké role měl za sebou i tehdejší prezident České republiky Václav Havel, když si zahrál ve filmech Medvídek, Občan Havel a Kamenný most.