Nebyly to ale poslední peníze. Areál, který tvoří jednu z dominant lázeňského města, by potřeboval ještě další finanční injekce. Ty ostatně přislíbil hejtman kraje Oldřich Bubeníček, když se byl v loňském roce na hvězdárně podívat v rámci uvedení nového dalekohledu do provozu a uviděl stav budovy na vlastní oči.

„Peníze je potřeba také na rekonstrukci budovy. Hlavně zateplit, opravit střechu i vyměnit okna," souhlasil s pracovníky hvězdárny.

Nový dalekohled, vlevo ředitel hvězdárny Teplice Zdeněk Moravec, vpravo hejtman Oldřich Bubeníček.Prakticky rok slouží na teplické hvězdárně nový dalekohled, jeden z nejmodernějších a nejpřesnějších v republice. Jeho parametry jako vysoká světelnost a velké zorné pole umožňují sledovat celé vzdálené galaxie a mlhoviny. Navíc soustava v hlavním zrcadle obsahuje korekční optické prvky, takže výsledný obraz je téměř dokonalý.

„Dalekohled je vhodný i pro pořizování širokoúhlých snímků noční oblohy," říká Zdeněk Moravec, ředitel hvězdárny. V úvodu loňského roku nový přístroj za 1,4 miliony korun na Písečném vrchu v Teplicích uvedl do provozu hejtman Oldřich Bubeníček. Hvězdárna totiž patří do správy kraje.

Nový dalekohled je velmi výkonný. Díky pozorování je u planetek možné zjistit přibližné rozměry i tvar, aniž by k nim musela doletět kosmická sonda. „Sledujeme také zákryty hvězd Měsícem, které slouží ke zpřesnění pohybu Měsíce kolem Země. A plánujeme se také zapojit do programu na sledování umělých družic Země tj. zpřesňování jejich drah. Nová paralaktická montáž totiž po zapnutí dalekohledu umožňuje získat údaje o přesném času ze signálu družic GPS a může je okamžitě zaměřit na obloze," říkal při uvedení dalekohledu do provozu ředitel Moravec.

Přesnost najíždění dalekohledu je velmi vysoká, takže objekt je vždy přesně uprostřed zorného pole. Záznamová technika pak umožňuje zachytit i velmi slabé umělé družice nebo jejich pozůstatky.

A právě díky těmto vlastnostem dalekohledu může teď teplická hvězdárna sledovat i kosmické smetí, které je stále větším problémem a ohrožuje satelity a kosmické lety.

Historický snímek z archivu hvězdárny Teplice, instalace kopule.Trocha z historie: Teplickou hvězdárnu vybudovali nadšenci do atronomie v rámci tzv. akce Z (brigádnicky). Vyrostla tehdy ještě prakticky na samotném okraji města, na vrchu zvaném Písečný. Přístup k ní tehdy nebyl pohodlný jako tomu je dnes. Chyběla silnice, cesty neupraveny. Přesto se tam dostala těžká technika. Dostavěná byla už někdy v roce 1962, ale teprve až po dvou letech byla přeřazena pod křídla tehdějšího městského úřadu. Dostala oficiální název Lidová hvězdárna a právě od tohoto okamžiku se píše její oficiální historie. Dnes spadá hvězdárna společně s nedalekým planetáriem pod křídla Ústeckého kraje. (fotografie je z archivu Hvězdárny Teplice)

---------------------------------

Psali jsme nedávno na toto téma:

Na teplické hvězdárně vyměnili jednu z kopulí

Článek si můžete přečíst ZDE