Vakcína se každým rokem sestavuje nová, aby odpovídala vždy aktuálnímu typu chřipky. Vakcína je přitom relativně levnou záležitostí, přijde na 170 korun a aplikuje vám ji praktický lékař. Teplický praktický lékař Jaromír Kratochvíl dodal, že pro starší 65 let a chronicky nemocné občany je očkování proti chřipce ještě mnohem levnější.

Celou částku pak navíc většině lidí proplatí jejich pojišťovna. Kratochvíl dodává, že v současnosti je také vhodná doba nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě. Očkování sestává ze tří dávek. Kratochvíl vysvětluje, že zimní období je pro toto očkování vhodné, protože se prakticky minimalizovalo riziko kousnutí klíštětem v době očkování. To by mohlo v případě, že by klíště bylo infikované, způsobit komplikace. Očkování se vyplatí, protože klíšťová encefalitida je velmi zákeřná nemoc. Bohužel proti další nemoci, kterou klíšťata také přenášejí, lymské borelioze, očkování není.

U svého praktického lékaře se mohou lidé nechat očkovat také proti žloutence. V poslední době se v České republice poměrně dost rozšířila žloutenka typu A, známá pod lidovým názvem „nemoc špinavých rukou.“ I když na Teplicku bylo zaznamenáno opravdu minimum případů nákazy, nebezpečí hrozilo všude okolo. Velmi rozšířená byl ažloutenka ve Středočeském kraji a v Praze. Kratochvíl však uvedl, že na očkování proti žloutence k němu chodí opravdu minimum lidí. „Máme přitom vakcínu proti typu A i B.“ Ze začátku prý byl o očkování proti „áčku“ zájem nepatrně větší, pak už nic moc. Lékař dodává, že lidé mnohdy jezdí do ciziny, kde je výskyt žloutenky mnohonásobně větší a stejně se nenechávají očkovat.