Za vánoční nákupy potravin, alkoholu a dekorací vydají Češi tento rok v průměru 4850 korun. Vyplývá to z průzkumu agentury Nielsen Admosphere mezi 1500 respondenty. 

Vánoční dárky letos nakupuje 96 procent Čechů, kteří se chystají Štědrý den slavit. Nejčastějšími obdarovanými jsou jejich partneři, děti a rodiče. Pouze 28 procent respondentů koupí vánoční dárek svým přátelům a zhruba desetina kolegům v práci. 

Na 80 procent Čechů uvedlo, že se chystá svým partnerům koupit více než jen jeden dárek. Ženy se mohou letos pod stromečkem nejvíce těšit na kosmetiku, kterou jim plánuje koupit téměř polovina dotázaných. Druhým nejčastěji zmiňovaným dárkem je oblečení.

Vánoční hvězdy ze zahradnictví Unient v Duchcově.
FOTO: Vánoční hvězda nesnáší zimu

Zatímco ještě v loňském roce činila průměrná útrata za dárky 5096 korun, letos stoupla o pětinu na 6137 korun. Dárky však zcela jistě nejsou jedinou výdajovou položkou spojenou s vánočními svátky.

Další tisíce korun vydají Češi za potraviny, alkohol, vánoční dekorace, cukroví, stromeček apod. Za tyto položky utratí v průměru 4850 korun. "Čeští spotřebitelé tak letos v průměru utratí za Vánoce přes 11 tisíc. To je o tisícovku více než loni," uvedl generální ředitel firmy Pavel Klema.

Přestože výdaje na Vánoce každoročně rostou a pro většinu českých rodin znamenají zvýšenou finanční zátěž proti jiným částem roku, uvedlo 69 procent lidí, že letošní svátky zvládnou financovat ze svého běžného příjmu. Na 30 procent dotázaných připustilo, že musí sáhnut do svých úspor vytvořených v průběhu roku. Desetitisíce Čechů ale využijí půjčku.

Vánoce jsou v ČR nejoblíbenějšími svátky v roce. Slaví je 95 procent dospělé populace. Podle průzkumu jsou Češi stále vlažnější k typickým vánočním zvykům a tradicím.

Štědrovečerní večeři, pouštění vánočních koled, posílání vánočních pohlednic nebo půst na Štědrý den tak bude dodržovat o sedm procentních bodů lidí méně než v roce předešlém. Do kostela na půlnoční mši se chystá sedmina Čechů. Na charitu v době Vánoc pravidelně přispívá 15 procent dotázaných.

Krampus show v Teplicích
Davy lidí sledovaly Krampus show v Teplicích