Pomalým krokem se slzami v očích přichází muž středních let k pomníčku na volném pozemku v Ústecké ulici. Celý se chvěje. V náručí má skleněnou vázu plnou kytek a smuteční svíčku. Právě v těchto místech v pondělí vyhasl život jedenáctiletého chlapce. Jeho syna.

Okolo půl sedmé večer ho na chodníku, po kterém šel, srazila projíždějící řidička. Ta z místa střetu ujela a neposkytla mu první pomoc. Chlapec na místě zemřel i se svým psem, kterého měl v tuto tragickou chvíli na vodítku.

Sotva stojící muž po zapálení svíčky usedá na přilehlou zídku a pláče. Zanedlouho k němu přicházejí dvě ženy, zvedají ho a odvádějí.

Nedovolíme si tatínka oslovit. Musí to být pro něho obrovská tragédie.

Procházející žena nám sdělila podrobnosti oné tragédie: „Chlapec měl jít tudy po chodníku s kamarády. Bydleli na blízké ubytovně. Maminka hned ráno odjela. Chudáci rodiče. Ta ženská, co ho srazila, sem do Povrlů někoho každý den vozila," řekla smutně.

Že náraz musel být silný, svědčily na místě zakroužkované stopy od policie. Krev je vidět i na přilehlém svahu pozemku a pomníček je od chodníku vzdálený několik metrů. Vypadá to, že tělo chlapce zřejmě auto odmrštilo až sem.

Vedoucí dopravní policie Karol Kočárek uvedl, že řidička jela s autem ulicí směrem od Ústí nad Labem.

„V místě střetu nezvládla řízení vozidla a najela s ním na chodník. Přitom došlo k osudné srážce s chlapcem, který na následky zranění na místě zemřel," řekl Kočárek.

Mimořádně závažné je, že řidička chlapci neposkytla první pomoc a z místa nehody ihned ujela do ulice Sadová, kde vozidlo odstavila.

„Jedná se o ženu ročník šedesát devět. V současné době se kriminalisté probírají zajištěnými stopami a čekají na expertízy. Znalci zjišťují technický stav auta," doplnila ústecká policejní mluvčí Valerie Bartošová.

Řidičce za ujetí od dopravní nehody a neposkytnutí první pomoci hrozí až pětiletý trest vězení.

Dopravní psycholog Zdeněk Mitáček uvedl, že útěk od vážné nehody může vyvolat panický stres, před kterým se snaží dotyčný schovat.

„Každá nehoda, při které dojde k úmrtí, psychicky poznamená vždy nejen rodinu poškozeného, ale také řidiče a jeho rodinu. Způsob vyrovnání se s následky závisí na člověku, průběhu nehody a stupni zavinění," řekl dopravní psycholog.

Podle řidičů znalých Ústecké ulice, je silnice v místě tragédie riziková.

Čtenář, který se představil jako Pavel Lysík, napsal hned ráno po tragédii e-mail, že nejde o první smrtelnou nehodu v tomto úseku.

„Když se pořádně rozhlédnete, tak zjistíte, že o kus dál na protější straně je pomníček, kde vyhasl život motorkáře. Silnice je rovná a svádí k sešlápnutí plynu. Mnozí podceňují její šířku, a když se potkají s něčím rozměrnějším, je problém se vzájemně vyhnout. Navíc silnice záplatovaná, samý výmol. Několikrát místní lidé upozorňovali na její špatný stav. Navíc obrubník chodníku je dost nízký, takže není problém při rychlejší jízdě ho přejet," napsal čtenář.

Vyjádření starosty Povrlů Petra Hadraby se redakci Deníku nepodařilo získat. Do telefonu se omluvil, že má dlouhé jednání a nebude po celý den k dispozici.

Letos jde o sedmou smrtelnou dopravní nehodu na Ústecku a druhou, kdy pod koly auta zemřel chodec. V dubnu nerespektoval červený signál na semaforu řidič felicie v Přístavní ulici a srazil chodce, který přecházel na zelenou.

Autor: František Roček, Petr Sochůrek