Takové štěstí už neměl 27letý muž, který v červnu vlezl přes den otevřeným oknem do bytu v Bílině. Celkem 1500 korun, které uvnitř našel, se mu ukrást nepodařilo. Dopadli ho. Počet vykradených bytů v letním období stoupá. Lidé odjíždějící na dovolenou totiž podceňují ochranu svého majetku, může za to však i větrání. Lidé v přízemních bytech nechávají v teplých dnech okno otevřené dokořán, i když jsou v práci.

Ačkoli policie každoročně na tento nešvar upozorňuje, ne všichni si to berou k srdci. „Otevřený balkon či okno v přízemí je vždy velkým lákadlem pro zloděje. Stačí mu chvilka na to, aby z bytu něco odnesl,“ sdělil teplický policejní mluvčí Daniel Vítek. Policisté na Teplicku loni vyšetřovali 40 vloupání do bytů a 17 do rodinných domů. Zloději si odnášeli především elektroniku a šperky.

Dalším problémem jsou podle Vítka přeplněné schránky, ze kterých vyčnívají letáky. „I to je signálem pro zloděje, že obyvatelé bytu jsou pryč. Stejně jako několik dnů po sobě neustále stažené žaluzie,“ poukázal.

Ale ani ten, kdo je na dovolené a chrání si byt, ještě nevyhrál. Sousedé mu mohou zavařit tím, že udělají z činžáku, kde bydlí, „průchoďák“. Dokořán byl ve středu ráno otevřen například jeden ze zadních vchodů do panelového domu v Rovné ulici v Proseticích, který má zámek na čipy. Někdo zatarasil dveře cihlou, čímž suterén domu proměnil v městskou pasáž. „Je to tu časté. Lidé takto větrají chodby,“ řekla paní se psem, která šla okolo po chodníku.

Ukradl oblečení

Se zloději má zkušenosti Mirek. Před lety jednoho vyplašil na svém balkonu v prvním patře panelového domu. „Musel vyšplhat po hromosvodu. Viděl jsem ho přes okno z pokoje, sundával mi prádlo ze šňůry. Jakmile jsem odhrnul záclonu, přehoupl se přes zábradlí a skočil dolu. Než jsem stačil zavolat policii, zmizel i s oblečením,“ líčil zážitek muž z Teplic.

Ani letošní statistiky vloupání do objektů na Teplicku nejsou příznivé. Od začátku roku policisté přijali oznámení o 13 vloupáních do bytů, o šesti do rodinných domů a do více než třiceti objektů v zahrádkářských koloniích. Pomoci lidem se zabezpečením majetku má nový projekt policie nazvaný Zabezpečte se. Pro zájemce připravili mobilní aplikaci, která je volně ke stažení na Google Play či App Store. „Je na každém majiteli, aby si svou nemovitost řádně zajistil a co nejvíce eliminoval možnost vloupání do objektu,“ dodal policejní mluvčí Vítek.

Rady a různé způsoby zabezpečení bytů lidé najdou na www.stopvloupani.cz/ materiály. Rady jsou to jednoduché. Velkým zdrojem informací jsou dnes sociální sítě a především fotky z dovolených umístěné na Facebook či Instragram přímo v místě rekreace signalizují, že váš byt je v tu dobu prázdný a k dispozici pro zloděje. A aby nebyla schránka přeplněná, na tom se můžete domluvit se sousedem, který vám ji může vybírat.