Před padesáti lety se po zdejším peronu a vstupní hale procházel mladý Lubomír Kostelka coby Lemuel Gulliver při natáčení filmu Případ pro začínajícího kata. Staré nádraží v jižní části Duchcova si v době, kdy fungovalo jako zastávka pro vlaky, užívalo svoji zaslouženou slávu. Pak ale začalo chátrat a dnes už je z něj ruina, která ohrožuje okolí. Nyní je tento objekt na seznamu těch, které mají padnout k zemi za peníze státu.

Nádraží je dnes ve skutečně žalostném stavu. „Je to staticky narušená budova, která ohrožuje životy lidí,“ popisuje staré nádraží starosta Duchcova Zbyněk Šimbera s tím, že vlastní termín bourání není ještě v tuto chvíli jasný.

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdá městům na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách více než 113 milionů korun. Schváleno bylo celkem 42 podaných žádostí, mezi nimi osm z Ústeckého kraje.

Staré duchcovské nádraží je jediným objektem na Teplicku, s jehož demolicí pomůže stát. Městu poskytne necelé čtyři miliony korun.

„Po likvidaci takových objektů dojde u většiny projektů ke znovuoživení a tím i ke zkrášlení prostředí,“ vysvětlila smysl dotací na demolice ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Zlepšení životního prostředí si od demolic ruin slibují také v Teplicích. V lázeňském městě proto letos na jaře padlo k zemi hned několik rozpadajících se objektů. Ovšem nikoli za peníze od státu, ale ve vlastní režii města. Podle náměstka primátora Hynka Hanzy to je ale v případech likvidací ruin běh na dlouhou trať.

Po několikaletých přípravách, jejichž součástí byl také posudek statika o tom, že jde skutečně o životu nebezpečné stavby, šly na jaře k zemi dva opuštěné a vybydlené domy v lokalitě u Angru, které v posledních letech využívali už pouze narkomané. Podobný osud letos potkal také trnovanský Imperátor.

„Domy na Angru šly na vrub města. Řeší to finanční odbor, protože podle mých informací byla nemovitost předlužena a majitel zemřel. Faktura za Imperátor už je také u nás na městě. Firma, která měla od stavebního odboru demolici nařízenou, zaslala vyčíslení nákladů majitelce objektu do Rumunska, vrátilo se to však jako nedoručené. Takže to firmě zaplatí město a celou záležitost předáme k vymáhání,“ sdělil Hynek Hanza.