„Předpokládáme, že do konce příštího týdne bude budova kompletně zbourána. Pak teprve budeme třídit a drtit materiál, abychom ho následně odvezli na skládku,“ uvedl Roman Tureček, stavbyvedoucí společnosti PB SCOM, která demolici provádí.

Bourání bude stát téměř šest milionů korun. Obec Proboštov, která areál před časem koupila za sedm milionů korun, pro něj neměla v takovém stavu využití. Všechny náklady obec uhradí z dotace.

V bezprostředním sousedství likvidované Geoindustrie sídlí společnost, která vyrábí měřidla, takže mají provoz choulostivý na prašnost a otřesy. Jak ubezpečil Roman Tureček, pro demoliční firmu to ale nepředstavuje žádné komplikace. A s provozovateli výrobního komplexu jsou v kontaktu.

Vizualizace plánovaného justičního areálu v Ústí nad Labem, který se objevil i v Národním investičním plánu. Tento projekt se přitom chystá už dlouhou dobu.
Babišův Národní investiční plán: V kraji spolkne nejvíc železnice

Ocelové stroje pracují na stavbě hned od rána, jakmile se rozední. Pro některé kolemjdoucí to je vítaná atrakce. „Je zajímavé, jak si technika dokáže poradit s takovými objekty, aby se nemusely odstřelovat. Chodím tudy denně a budova mizí před očima,“ komentoval muž se psem na chodníku podél průmyslového areálu.

Pozemek obec nabídne k prodeji

Kompletně vyčištěný pozemek by obec měla dostat od firmy nejpozději v polovině března. Co s ním dál, už vedení Proboštova ví. „Vzniklý pozemek budeme dále nabízet k prodeji,“ naznačil místostarosta Roman Nešetřil.

Geoindustria jako taková přestávala postupně fungovat po revoluci v roce 1989. O budově bývalého vrtařského podniku se začalo vážněji mluvit před třemi lety, kdy o ni projevilo zájem ministerstvo spravedlnosti, protože si ji vytipovalo jako jednu z možných variant pro vznik nové věznice.

Celníci se zaměřili na padělky v příhraničních tržnicích
Celníci při kontrole nákupního střediska v Duchcově zabavili padělky

Tato zpráva, podle které mělo v Proboštově vzniknout zařízení až pro více než 300 trestanců, vyděsila místní občany. Záměr mezi lidmi vyvolal silný odpor a také strach o bezpečí.

Do celé kauzy se vložila obec. Aby zabránila nejhoršímu, rozhodla se budovu koupit s tím, že pro ni bude hledat další využití. Nakonec se rozhodla pro vlastní demolici. Rekonstrukce by totiž vyšla na 40 milionů korun, což je s ohledem na 70milionový rozpočet Proboštova neúnosné.

Na bourání bývalého státního podniku se obci podařilo sehnat dotaci ve výši 10 milionů korun, čímž se z velké části vrátily i pořizovací náklady na předchozí odkoupení areálu.

Geoindustria je bývalá československá a následně česká státní organizace se sídlem v Praze a s řadou územních pracovišť po celé republice. Zabývala se zejména geologickým průzkumem, specializovala se na vyhledávání a vyhodnocování surovinových ložisek pro budoucí těžbu.

Motoráček na Kozí dráze
Na Kozí dráze chtějí opět vlaky. Pro provoz chybějí povolení