Zájem svěřit potomka do péče ošetřovatelek v zařízení, jehož zřizovatelem je město, je velký. Měsíční poplatek se pohybuje od 1000 do 2000 korun, pobyt v soukromých mateřských centrech a privátní hlídání vyjde několikanásobně dráž.

V Ústí nad Labem fungovaly do roku 2008 troje jesle. Před osmi lety město pracoviště na Střekově uzavřelo, jeho kapacita nebyla podle tehdejších radních využita. Teď mohou děti navštěvovat jesle na Severní Terase a v Neštěmicích, kde je dohromady 65 míst. „Kapacita jeslí je dostačující. O jesle je zájem a jsou naplněny," řekla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Přednostně přijímají jesle děti s trvalým bydlištěm v Ústí, jejichž rodiče pracují. Měsíční poplatek je 1000 Kč a stravné 30 Kč na den.

Dvojnásobný měsíční poplatek hradí rodiče v Teplicích, kde je zhruba 50 míst v jeslích. Stravné činí 27 Kč za den. Podle tajemníka magistrátu Marka Fujdiaka nabídka pokrývá poptávku.

Více míst pro batolata by přivítali v Mostě, kde může 23 dětí navštěvovat oddělení ve Středisku denní péče a po 15 místech mají třídy v režimu jeslí v rámci mateřských škol. „Zájem o jesle je veliký. Otázkou je, proč rodiče o umístění dítěte do jeslí tolik usilují, ne vždy je důvodem návrat rodiče do zaměstnání, i když to mnozí takto deklarují," řekla mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Měsíční poplatek je 1200 Kč, skutečné náklady na jedno dítě v jeslích jsou podle Sedláčkové 7220 Kč měsíčně.

Poptávku se nedaří uspokojovat v Chomutově, kde je kapacita 22 míst.

„Uvažujeme o zvýšení kapacity v souvislosti s přestěhováním do vhodného většího objektu. Velkou pomocí mladým rodinám je umisťování dětí mladších tří let v chomutovských mateřských školách," uvedl primátor Jan Mareš.

Měsíční poplatek činí 1500 Kč. Rodiče v žádosti o umístění dítěte do jeslí uvádějí předpokládaný termín nástupu.

„V případě, že tento termín rodiče změní prodlouží, platí takzvaný čekací poplatek ve výši 500 Kč měsíčně, jinak by toto místo mohlo být ihned obsazeno jiným žadatelem," doplnil primátor.

Ve všech městech v Ústeckém kraji fungují soukromá mateřská centra, kde mohou pobývat děti většinou od šesti měsíců.

V Děčíně, kde nejsou jesle, město dvě taková centra dotuje. Provoz soukromých zařízení je ale většinou omezen. Řada z nich funguje jen dopoledne a svačinu batole dostává od rodičů. Za pobyt se platí od 200 do 450 Kč za jednu návštěvu.(čtk)