Baba Jaga na naučné stezce skřítka Hrobčíka v Hrobčicích dostane konkurenci. A nebude to žádný drobeček. Půjde o čtyřmetrového dinosaura. Jeho skelet je už na místě, plášť udělá sochař Karel Kaliba.

„Kostra těla bude potažena betonem. Do konce léta bych to měl stihnout,“ řekl Kaliba. Ten je v Hrobčicích dobře známý. Pro tamější mýtinku fantazie totiž vytvořil třeba zlovolnou babu Jagu.

„Vymodeloval jsem ji tak, jak ji známe z filmu Mrazík. Umístěná je ve své chatrči na dvou kuřích nožkách. Jde o interaktivní atrakci, takže z jedné strany vylezou děti do chaloupky po žebříku a z druhé se dostanou dolů po skluzavce,“ vysvětlil Kaliba.

Stezka, která je v provozu od loňského léta, přímo navazuje na zahradu školky a tvoří okruh jihovýchodní částí Hrobčic zvané Rafanda. „Vede kolem kostela sv. Havla pod vrchem Horka směrem k Mrzlicím a vrací se zpět do školky,“ přiblížila starostka Hrobčic Jana Syslová.

Uprostřed cesty plné výhledů do krajiny člověk narazí na pohádkové postavičky. Dřevěného Pata a Mata či Křemílka a Vochomůrku, které přijíždí obdivovat lidé z okolí. Vstup je zdarma. Stezku hlídají kamery. „Zájem je opravdu velký, teď o prázdninách jezdí i hodně přespolní,“ dodala Syslová.

Teplicko má i další „pohádkovou“ lokalitu. Do světa Rumcajse nebo Boba a Bobka se dostanete i v Bílině. Tamější Pohádkový les má na svědomí Jaroslav Sekyra, který začal vyrábět čarovné postavičky ze dřeva už v roce 1974.

Celkem jich vytvořil okolo 130. Časem zde vzniklo i bludiště, naučná stezka. Dnes je toto místo hojně navštěvované. „Byli jsme tam už několikrát. Pro malé děti je to fajn,“ potvrdila Petra Konrádová z Bíliny.

A kudy se tam dostanete? K Pohádkovému lesu se jde od místních garáží na sídlišti Za Chlumem. Cesta vede po vrstevnici k lesíku. Nejprve je možné vidět dětské prolézačky, bludiště a ze dřeva vyrobená zvířata.

V celém lese bývalo přes 100 dřevěných postaviček, dnes jsou patrné jen některé. 10 pohádkových postaviček je nových, pocházejí z roku 2011. Lesem se dá projít až k rybníčku. U něj je naučný okruh „Stezka dějin“, kde je možné spatřit na stromech vládce naší země od prvopočátků.

„Vyřezal jsem bez cizí pomoci asi 125 pohádkových dřevěných figurek a dalších asi osm desítek kreseb na stromy. Dřevěné figurky jsem vyřezával vždy podle obrázkové předlohy,“ zavzpomínal už dříve vyučený kameník Jaroslav Sekyra.