Včera dopoledne opět stanul před teplickým soudem. Podle rejstříku trestů už pojedenácté. Několikrát to už předtím bylo v Mostě, Chomutově, ani v Teplicích nebyl poprvé. Do soudní síně před soudce Miroslava Čapka ho musela přivést policejní eskorta. V ušpiněných červených montérkách, jakoby ho odtrhli přímo od motorové pily. Nepřebíral si totiž ani poštu. Předvolání přes policii bylo logické řešení. Sám by si totiž pro trest asi nepřišel. V soudní síni působil udiveně. Jediné, co ho zajímalo bylo, kdy se dostane zpět k traktoru a bude moci dokončit práci.

Trestný rejstřík se mu začal plnit už v roce 1994. „Jako se někdo třeba specializuje na loupeže, tak vaší oblastí je maření úředního rozhodnutí. Seberou vám papíry a vy stejně jezdíte dál. Šestkrát vás už chytili za volantem, přičemž jste tam neměl co dělat. Další případy pak máte za zpronevěru, alkohol a podobně. Z jednoho vás oprostila dokonce prezidentská amnestie," říkal směrem k muži za dřevěným půlkruhem soudce Miroslav Čapek.

Osmatřicetiletého lesního pracovníka lapili strážníci v Bílině. V listopadu o půlnoci. „Potřeboval jsem se prostě někam přemístit," komentoval, proč opět usedl za volant.

O tom, že nemá řidičák, samozřejmě věděl. Proto se také bez dalšího protahování přiznal a vyčkával na trest, který mu soudce vyměří.

Právě proto, že má bohatý trestný rejstřík, dostal se do soudní síně na základě tzv. zkráceného řízení. A na výslech soudce mohlo navázat rovnou hlavní líčení s určením trestu. Vše bylo jasné. Řídil auto přes zákaz.

„Asi mám smůlu. Když jsem ještě nic neudělal, tak jsem policii na ulici vůbec neviděl. A od prvního zákazu se to se mnou prostě táhne. Je to hrozný," řekl včera před soudem osmatřicetiletý František, který se živí prací v lese na vlastní triko. Takže řidičský průkaz je pro něj poměrně důležitý.

Státní zástupce pak při navrhování trestu upozornil mimo jiného na recidivu, obhájkyně zase upozornila na to, že muž projevil lítost na svými přestupky a také na fakt, že dotyčný vinu nezpochybňuje a při řešení případu spolupracoval. Ze soudní síně nakonec odešel s vyměřeným trestem jednoho roku ve vězení. K tomu dva roky bude bez řidičáku. Nastoupit má do věznice v Litoměřicích. Na vyřízení všech potřebných náležitostí spojených s rozdělanou prací, jako je třeba zajištění maringotky s traktorem, ale také například vyřízení administrativy ohledně běžících faktur za vykonanou činnost, si vyžádal od soudu tři týdny. Soudce Čapek mu v tom vyhověl. Zároveň ho ale upozornil, že pokud do 20. března nenastoupí sám do vězení, přibude do dřevorubcova portfolia další dvouroční zásek. „A to už pro vás mít pochopení nebudu, to mi opravdu věřte," uzavřel jednání soudce. (pem)