Akce letos připadá na pátek 24. května. Památky si v noční atmosféře připravují bohaté kulturně-duchovní programy, v nichž nebudou chybět koncerty, komentované prohlídky, workshopy, divadelní představení i možnosti nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad.

„Noc kostelů je večerem, který otevírá vzácná posvátná místa v celé naší zemi. Je ale také vázán na celé dědictví židovsko-křesťanské kultury a především víry. Proto každoročně hledáme motto, které by Noc kostelů provázelo. Letos je motto spojeno s citací z biblické knihy proroka Izaiáše,“ uvedl ředitel Pastoračního střediska Arcibiskupství pražského Michal Němeček. Letošní motto zní: „Dáte se do zpěvu jako v tu noc, kdy se zasvěcuje svátek.“ Právě společné zpívání kouzlo noci ještě zesílí.

Nejvíce jich bude na Děčínsku

Nejvíce kostelů v Ústeckém kraji se zapojí v děčínském okrese. Mezi 38 přihlášených patří například kostel Povýšení sv. Kříže v Děčíně. Ten se otevře v 19 hodin a zajímavostí budou ukázky zvonění, a to jak elektrického, tak i ručního na zvon z 15. století. Návštěvníci se seznámí také s varhanami. Především na hudbu sází v kostele svatého Františka Xaverského v Bělé, kde vystoupí od 18 hodin sbor Romance z Ústí nad Labem a poté Karlův výběr z Děčína.

27 kostelů se veřejnosti otevře na Litoměřicku. Katedrála svatého Štěpána v Litoměřicích se otevře v 19 hodin, kdy chystá varhanní preludia. Na varhany si později budou moci návštěvníci také zahrát. Chybět nebude ani komentovaná prohlídka celé katedrály.

Do 23 kostelů budou moci lidé zavítat na Teplicku. „Například v Kostomlatech bude mezinárodně obsazený koncert. V Křemýži si můžete poslechnout ukázky varhanní hudby, ve Světci se můžete vydat do věže a zazvonit si na zvon z roku 1547. V Modlanech nás čeká úžasný koncert v podání Audite Silete a kapely Retrosong,“ pozvala prostřednictvím Facebooku Římskokatolická farnost Teplice.

Na Ústecku se otevře celkem 12 kostelů. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v krajském městě připravuje od 18 hodin bohatý program jako Mši svatou za město a návštěvníky Noci kostelů, Lužanskou mši od Antonína Dvořáka, přednášku o zaniklém kostele sv. Materny, večerní zpívání nebo i soutěž pro děti.

Do Noci kostelů se pořadatelé mohou přihlásit na webu nockostelu.cz. Tam je také ke zhlédnutí podrobný program jednotlivých památek.

Vloni, kdy proběhl jubilejní desátý ročník, se v ČR do Noci kostelů zapojilo celkem 1 515 kostelů a modliteben. Organizátoři zaznamenali téměř půl milionu návštěvnických vstupů. „Noc kostelů se těší velké oblibě a kromě České republiky a Rakouska, kde tato myšlenka v roce 2005 vznikla, se Noc kostelů koná od roku 2011 také na Slovensku, dále v Estonsku od roku 2012 a v roce 2016 se k ní připojilo také Švýcarsko,“ informovala Radka Blajdová z Katolické církve v České republice.