Anička ve svých 15 letech hovoří bez přehánění výborně anglicky (umístila se v národním kole olympiády v angličtině na 4. místě), plynně francouzsky, bravurně německy, španělsky a srbsky (rodný jazyk její maminky). K tomu všemu studuje nyní hebrejštinu.

Tato skromná a sympatická slečna bodovala také v chemii. Vyhrála krajské kolo Olympiády z chemie, což je úspěch obrovský, protože se jedná o mimořádně náročnou olympiádu. Také zabodovala v soutěži Nejlepší chemik Ústeckého kraje.

Teď ale zpátky k francouzštině. Anička je jistě talentovaná, ale to samo o sobě nestačí. K jejímu úspěchu ji dovedla především její vlastní píle a ohromné nadšení. Anička prošla soutěží s naprostým klidem a lehkostí. Okouzlila porotu především v debatě o francouzských kulinářských specialitách.

Nutno podotknout, že našemu kraji se ve francouzštině daří již delší dobu, i když Aniččin úspěch je opravdu nevídaný. 2. místo v národním kole olympiády před Aničkou v minulých letech obsadili Káťa Vaňková a Jakub Krmela.

Naši další žáci se z „republiky" vrací většinou pátí tak jako Dáda Buková, Anežka Ševčíková (ta bojovala i navzdory horečce), Valeria Coverini a Anička Dolanská.

Francouzštináři bodují i mimo „olympijské kolbiště". Adéla Sedláčková a Zuzana Hellerová zvítězily vloni v soutěži „Frankofonie". Natočily krátký film na základě 10 vybraných francouzských slov. Cenu přebíraly přímo z rukou velvyslance Francie v ČR pana Pierra Lévyho. Žáci současného osmého ročníku v loňském roce vyhráli také se svou čokoládovou pyramidou a s marcipánovými figurkami speciální cenu v soutěži „Týden chutí".

Odměnou jim byla návštěva Velvyslanectví Francouzské republiky na Malé Straně, kde byli královsky pohoštěni. Kuchař, který krmí vzácné hosty z celého světa, upekl speciálně pro naše děti několik druhů opravdu vynikajících zákusků.

Malé město na severu Čech a francouzský jazyk opravdu to jde dohromady. Výuka je podpořena tak jako v případě anglického jazyka výlety do zahraničí. Naši žáci, kteří velmi často pokračují ve studiu na teplickém gymnáziu, mají tu výhodu, že se jich ujímá výborná paní učitelka Sanitriková. Navazuje na práci Radky Chalupové a její skvělé předchůdkyně učitelky Jaroslavy Hofmanové.

Pedagogové

ZŠ Metelkovo nám., Teplice,