Kabáti svým domácím fanouškům slibují velké pódium s projekcí a kvalitní hudební aparaturu. Náklady na teplický koncert se odhadují na pět milionů korun, město jej podpořilo dotací 500 tisíc korun. Kapela spotřebuje během několikahodinového koncertu tolik proudu, jako za stejnou dobu prosvítí celá čtvrť Trnovany.

Fanoušci se už těší. „Koncerty Kabátů mají vždy atmosféru. Je to zážitek. Dvě hodiny pekelného nářezu. V uších to zní ještě několik dnů poté,“ řekla Pavla Fojtíková z Teplic. „Když to jde, nevynechám ani jeden jejich koncert v okolí. S některými členy se znám osobně. Kabáti jsou moje srdcovka,“ sdělila Lucie Drbalová, která patří k dlouholetým fanynkám kapely.

Do Teplic dorazí na koncert tisíce lidí z blízka i daleka. Ulice U Stadionu musí zůstat průjezdná pro sanitky a hasiče, proto pořadatelé zajistili náhradní místa pro parkování na silnici I/8 na průtahu Teplicemi. Auta lze odstavit ve směru na Prahu v pravém jízdním pruhu od 16 – 24 hodin. Parkování ve směru od Prahy bude zakázáno. Na místě bude dopravu korigovat policie.

Posílené MHD

Připraveny jsou i posilové spoje MHD. „Po celou sobotu budou na hlavních linkách 101, 102, 107 a 108 nasazeny velkokapacitní vozy a po skončení akce okolo 22.00 hodiny navíc posilové spoje do jednotlivých částí města,“ uvedla Radka Senftová z odboru kanceláře primátora.

Kabáti slaví už třetí desetiletí. „Dvakrát jsme je oslavili na Vypichu a letos jsme se rozhodli pro změnu. Hledali jsme tedy kompromis. Aby to bylo jiné a zároveň dostatečně atraktivní,“ píše kapela na svém webu. Kromě Teplic do svého turné zařadila skupina Ostravu, Brno, Plzeň a Prahu.

Každé vystoupení Kabátu je sestavené z písniček, které fanoušci bezpečně znají, anebo se jim rychle vybaví. Na předchozím ostravském koncertu Kabát odstartoval písničkou Bahno z alba Dole v dole vydaného v roce 2003. Celkem zaznělo 33 skladeb včetně notoricky známých písní Pohoda, Dole v dole, Malá dáma, Burlaci, Na sever, Kdoví jestli nebo Žízeň.

Původně thrashmetalovou kapelu založil s kamarády v Teplicích baskytarista a hlavní textař skupiny Kabát Milan Špalek už v roce 1983. Členem se tehdy stal i zpěvák Josef Vojtek, který dodnes představuje hlavní tvář kapely. Pak do jejich osudu zasáhla vojenská služba, takže pohromadě nevydrželi. Naplno se tedy začala historie kapely psát až v roce 1989, kdy se členové znovu dali dohromady, dva roky nato vydali první desku. „Vydat něco za socialismu bylo z říše pohádek. Navíc rocková kapela. Pomohl nám pád komunismu, zrovna jsme byli v nejlepším věku a plné síle. Moc jsme si tenkrát vážili toho, že můžeme hrát a dokonce vydat desku. A ta pokora v nás zůstává dodnes,“ vzpomněl člen kapely Ota Váňa.