Proč si myslíte, že není od věci zůstat doma?
Vzhledem k současné bezpečnostní situaci to je rozumné a pro skutečný odpočinek ideální. Nemusíte nikam dlouho letět. Prostě být někde v klidu u vody či lesa. Když dovolená, tak bez televize, rádia, počítače nebo tabletu. Prostě odpočinout si od blbostí, kterými jsme celý rok krmeni.

Vaše rada zní humorně…
Ale je racionální. Uvažoval jsem s trochou nostalgie také o Bulharsku. Před desítkami let bylo v létě plné Čechů a Němců z NDR. Neprohloupí ten, kdo místo k moři pojede do jejich překrásných hor. Kvůli hrozbě terorismu a migračnímu chaosu ve Středomoří to je pro nás již od loňska opět zajímavá destinace. Ale nečekejte zázraky. Bulharsko patří mezi chudší země. Letošní sezóna zřejmě rozhodne, zda se Bulharsko jako staronová turistická destinace osvědčí a lidé se tam budou vracet.

Jiné destinace nedoporučujete?
Ani nejodvážnější asi nepoletí do Tuniska. Strach panuje i z Turecka, s určitými obavami lidé odlétají do Egypta. Pokračuje zájem o Řecko. Zájemci doufají, že se tam nesetkají s novou migrační vlnou. Chorvatsko bude přecpané.

Nepodléháme příliš strachu z možného nebezpečí?
Ne. Pro teroristy jsou turisté ideálním cílem. Když na ně zaútočí, další nepřijedou a dosáhnou svého: stát přijde o miliardy z turistického ruchu.