„Z toho, co se děje v areálu, nemáme vůbec dobrý pocit. Není to náš majetek, takže s tím nemůžeme nic dělat. Je jen otázkou času, kdy tam kus haly na někoho spadne, nebo kdy nějaké dítě spadne do odkrytých děr," řekl starosta Háje u Duchcova Karel Drašner.

Kvůli neutěšenému stavu areálu se v něm na šetření, které svolal obecní úřad, sešlo minulý týden hned několik úředníků. Mezi nimi např.: zástupci duchcovského stavebního úřadu, pracovníci inspekce životního prostředí, policisté, zástupci báňského úřadu a obce Háj u Duchcova.

Prohlídka areálu trvala asi hodinu. Dostat se do něho nebyl problém. Celý areál je z 99 % bez plotu, tedy přístupný komukoliv. Právě oplocení by měl majitel areálu do poloviny prosince zajistit. Pokud tak neučiní, dostane od stavebního úřadu pokutu. Nebude to první a asi ani poslední finanční sankce. Problém je v tom, že majitelem areálu bývalého závodu Kamenina ležícího na okraji obce poblíž silnice Háj ¬ Duchcov je údajně podnikatel Radek Březina, který je společně se svým bratrem Tomášem spojován s obchodováním s nelegálním lihem. „Mám velké obavy, že Kamenina skončí jako teplický zimní stadion či TDV v Duchcově. Tedy jako vybrakovaná prázdná schránka s ekologickou zátěží a bez potrestání lidí, kteří se o ruiny přičinili," uvedl starosta Drašner.Problematický areál bývalého závodu Kamenina Háj u Duchcova

Z areálu se už ztratily překlady, kolejnice z vlečky, montované haly. A taky plot, který bránil vstupu skrze větrací otvor do šachty. Problémem jsou i vznikající černé skládky. A různé chemikálie. Kvůli nim už v areálu zasahovali profesionální hasiči, kteří část nebezpečného odpadnu zlikvidovali, větší část ale nechala zlikvidovat obec na své náklady. „Báli jsme se, aby se k těm látkám nedostaly např. děti či nějaká zvířata. Mohlo by je to ohrozit na zdraví," pronesl starosta.

O Kameninu se zajímá i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

„Případu jsme se začali věnovat a celou věc prošetříme. Jestli jsou na místě nějaké nebezpečné látky ohrožující život či zdraví lidí a zda udělíme nějakou pokutu, je v danou chvíli předčasné říkat. Musíme počkat na závěry šetření," sdělila ředitelka ČIŽP Ústí nad Labem Jana Moravcová.