VIDEO MŮŽETE VIDĚT ZDE…

Podle vyjádření společnosti, které kamion patří, honil řidič v osudný okamžik po kabině vosu.

Incident se odehrál před několika dny. Petr Ludvík 
z Neštěmic zrovna vezl syna domů, když najednou uviděl, jak se proti němu řítí kamion. Nejprve se mu těsně vyhnulo auto jedoucí před ním, vzápětí na to prokázal pohotovou reakci 
i on.

„Hlavou mi v tu chvíli neběželo vůbec nic, není čas nad tím přemýšlet. Vidíte, jak se na vás řítí kamion, tak se snažíte uhnout. Až posléze vám to dojde. Za mnou byla ještě minimálně tři auta, takže kdybychom nezachovali klid a nezareagovali, dopadlo by to hodně ošklivě," popisuje Petr Ludvík.

Podle děčínské firmy, které kamion patří, se jednalo o nešťastnou shodu okolností.

„Řidič honil v kabině vosu," řekl Deníku jednatel společnosti Petr Novák. Odmítl, že by měl řidič nějaké pro řízení zásadní zdravotní problémy, třeba by upadal do mikrospánku.

„Řidič sice má problémy, ale s nohama. Nejsem blázen, abych jej pustil za volant, pokud by měl problémy, při kterých by ztrácel chvilkami vědomí," říká rezolutně Petr Novák.

Incident na silnici pronikl na veřejnost poté, co Petr Ludvík zveřejnil jeho videozáznam na sociální síti facebook. Natočila ho totiž kamera, kterou má umístěnou v autě. Video se ihned stalo obrovským hitem. Do středečního odpoledne totiž mělo téměř 300 tisíc zobrazení.

Video nezůstalo bez reakcí, lidé pod ním živě diskutují.

„Štěstí, že řidič dodávky byl pozorný. To kamioňák asi ne úplně. Ale kdo občas nepochybí? Když se nic nestalo, zač ho trestat. Jistě byl taky vyplašenej z toho, co mohl způsobit. Na bezohlednou jízdu to nevypadalo. Těchto situací se děsím denně, že budu sestřelen ze silnice," napsal na sociální síť facebook například Václav Pilný.

„Měl jsem potřebu video zveřejnit, aby si dotyčný řidič uvědomil, koho všechno ohrozil – a co mohl způsobit," říká Petr Ludvík.
Ve středu pak vypovídal na policii, která se mu sama ozvala. Případ chce totiž prověřit.

Dopravní expert BESIPu Jan Pechout, na nějž se redakce Deníku obrátila, má jasno: považuje nebezpečný manévr řidiče kamionu za ohrožení dopravní bezpečnosti.

„Podle mého názoru se řidič nevěnoval řízení a jel určitě i rychleji, než by měl. Na záznamu je vidět, jak přes plnou čáru vjel do protisměru a je veliké štěstí, že protijedoucí řidiči zachovali chladnou hlavu a zareagovali," říká Jan Pechout.

Přestože vše dobře dopadlo, Petr Ludvík se může paradoxně sám dostat do střetu se zákonem. U videa totiž zveřejnil i registrační značku kamionu.

„SPZ (RZ) je třeba považovat za osobní údaj řidiče nebo vlastníka vozidla, protože může vést k jeho identifikaci a je s ním při běžném používání vozidla úzce spojeno," uvedl na webu Otevřená společnost Oldřich Kužílek, jeden z autorů zákona o svobodném přístupu k informacím.

Za porušení může hrozit 
i poměrně značný postih v podobě vysoké pokuty. Ta se podle zákona o ochraně údajů může vyšplhat až na pět milionů. Tato hranice platí pro případy, kdy dojde ke zveřejnění chráněných osobních údajů například prostřednictvím internetu nebo v médiích.

O výši případné pokuty by pak rozhodoval Úřad pro ochranu osobních údajů.