Tak zvaná „Koňská kašna“ u Kamenných lázní v šanovském parku obrostla lešením. Během prázdnin dozná podstatných změn. Začíná totiž její generální oprava a restaurování, kterého se zhostí akademický sochař Jan Vích.
„Zvolil si jednodušší a levnější postup na místě. Z kašny rozebere minimum, aby se zajistila statika, zruší se původní tmely, nahradí novými a provedou se restaurátorské práce,“ upřesnil památkář teplického magistrátu Radek Spála. Oprava bude bohužel trvat tři až čtyři měsíce, čili přes celou lázeňskou sezonu. „Kašna je z mramoru a restaurování tohoto materiálu si žádá kvalitní povětrnostní podmínky,“ vysvětluje Spála.
Generální oprava populární kašny se děje z iniciativy primátora Jaroslava Kubery, jehož záměrem je, aby voda stříkala nikoli pouze z četných trysek kolem bazénku, ale stékala i po koňských hlavách, jak to pamětníci znají ještě z šedesátých let minulého století. Bude tedy nutné opravit rovněž vodoinstalaci a nově nainstalovat elektro včetně nového nasvícení. Na restaurátorské práce vydá město zhruba l milion korun.
Také Jubilejní Kolostůjova kašna u divadla prochází velkou proměnou. V těchto dnech už zmizela květinová výzdoba kolem a přes oba prázdninové měsíce bude i tato kašna v procesu kompletního restaurování. Město Teplice i svěřilo renomované dvojici akademický sochař Michael Bílek a Jan Kubrický.