Následovala řada protestů vůči vrchnímu soudu a ústeckému krajskému zastupitelství. Jednou z posledních akcí je petice proti rozhodnutí vrchního soudu. Stovky obyvatel Ústeckého kraje již petici podepsaly. Dnes petiční akce dorazí do Ústí nad Labem. „Kdo bude chtít, může petici přijít podepsat od 15 hodin před ústecké hlavní vlakové nádraží,“ uvedl Jakub Holas, jeden z organizátorů akce.


Co bude dál?


Během června chtějí aktivisté navštívit více než 12 měst v celé republice. Kromě Teplic již proběhly petiční akce v Praze a Děčíně. Během akce v Teplicích se v průběhu dvou hodin pod petici podepsalo 187 lidí. „Lidé se zajímali zejména o informace k případu. Mnozí si odnesli i prázdné petiční archy s sebou. Ty je možné vyplněné odeslat na adresu petičního výboru. Řada lidí již tuto možnost využila. Sbírají podpisy mezi známými a petiční archy následně posílají,“ dodal Jakub Holas.

Organizátoři petice zdůrazňují, že od březnového rozhodnutí vrchního soudu lidé nechtěli akceptovat, že podle vrchního soudu nedošlo k pokusu o vraždu. Emotivně protestovali, že rok před rozsudkem, v dubnu, se svým mladším kumpánem odsouzený mladistvý bezbranného Patrika vysvlékli do slipů, nutili ho plazit, provádět nechutné sexuální praktiky, vlézt do potoka, mlátili ho páskem, kopali ho, šlapali po něm, bili pěstmi. Dvanáctiletý Patrik naštěstí dvouhodinové mučení přežil.


Petiční kampaň zahájili protestním shromážděním 9. dubna 2011 v Praze a pokračuje petiční kampaní, jejímž vyústěním by mělo být předání petičních archů Nejvyššímu státnímu zastupitelství.


Protesty peticí


Na petici spolupracuje sdružení HERPNO, které na své internetové stránce uvedlo, že „koncem května jsme předali členům Parlamentu ČR petici Chceme stejný metr, s více než dva a půl tisíci podpisy za potrestání viníků a věnování patřičné pozornosti případu… Vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb ji následně odmítl převzít osobně.“


Již první nesouhlasné reakce občanů letos v březnu za citově zabarvené považuje policejní psycholog Josef Kovářík z ústeckého krajského policejního ředitelství. „Pravděpodobně za protesty není to, že vrchní soud neuznal, že šlo o pokus vraždy, ale že teoreticky může velmi brutální mladý násilník být zpět brzy mezi lidmi na ulici. Proto taková nevole k rozsudku pražského vrchního soudu,“ uvedl tehdy Kovářík.


Podle psychologa Kováříka těžko bude mít petice vliv na rozsudek vrchního soudu. To může změnit jenom dovolánNejvyššího soudu ČR.


Trauma vzpomínek


„Domnívám se, že krajské státní zastupitelství se odvolalo proti rozsudku, a vrchní soud mu vyhověl, protože ve prospěch útočníka hovořila litera zákona.


Protesty občanů spíše signalizují otázku, zda zákon pamatuje dostatečně přísně na hraniční případy, jakým je bezesporu mučení dvanáctiletého chlapce,“ uvedl Kovářík.


A dodal: „Pro Patrika bude asi dvouhodinové mučení doživotním traumatem. Je možné, že již nikdy z jeho vzpomínek nezmizí. Vzpomínka na mučení bude potlačená, ale vždy bude v zátěžový okamžik působit jako filtr, přes který se bude dívat Patrik na svět lidí kolem sebe.


Přes terapeutické aktivity důsledkem může být podobné postižení, jako kdyby ztratil při mučení ruku nebo nohu. Skrytá trýzeň vzpomínek může stále hrozit a může negativně ovlivňovat jeho náhled na dění na svět lidí.“


O petiční akci informují aktivisté veřejnost na internetové adrese http:// www.protisnizenitrestu.wbs.cz.