Hřib dubový, smrkový, modračka a žlutomasý, kováři, křemenáče, kozáci, klouzci, lišky, růžovky. Houbovou všehochuť už nyní nabízejí lesy na řadě míst v České republice. Dokonce i v různých nadmořských výškách. Tvrdí to mykolog Jiří Laštůvka z Hlinska v Čechách, který v posledních dnech přináší z lesa na Pardubicku plné koše.

Rostou už i na Teplicku. Nedávno si zašel na procházku do lesa Marek Dort z Bílinska. Domů se nevracel s prázdnou. "Houby jsme našli v lese na Hetově, u trasy mezi Razicemi a Štěpánovem. Poslouží jako ingredience do houbové omáčky," sdělil Deníku muž z Bíliny.

Fotogalerie: První letošní úlovky z lesů na Teplicku.

"Už to začíná," napsal do svého postu na Facebooku Roman Nešetřil z Proboštova. A přidal snímek z jeho procházky se psem v lesním porostu.

close Už to začíná. Úlovek z procházky v lese od Romana Nešetřila. info Zdroj: Se svolením Romana Nešetřila zoom_in Už to začíná. Úlovek z procházky v lese od Romana Nešetřila.

Hlavní houbařská sezona pomaličku startuje. V závěru května na to upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). A spustil letošní mapu pravděpodobnosti růstu pro celou Českou republiku, která se na základě vědeckých poznatků snaží predikovat, kde budou vhodné podmínky pro růst mykorhizních hub, zejména hřibovitých.

Čerstvou denní zprávu o růstu hub najdete na stránkách info.chmi.cz.

close Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub. info Zdroj: Zdroj: ČHMÚ zoom_in Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub.

„Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích třiceti dnech v kombinaci s průměrnými teplotami posledních sedm dní,“ komentují oblíbený předpovědní model odborníci z ČHMÚ.

Rostou po celé republice, podívejte se na záběry z lesa od mykologa Jiřího Laštůvky:

Jiří Laštůvka objevil první kováře na svých osvědčených nalezištích. | Video: Jiří Laštůvka Kudláček

Chcete popsat, jaká je letošní houbařská sezona u vás? Podělit se o své příhody a postřehy? Ukázat své úlovky z lesů? Rádi zveřejníme vaše příspěvky.
Napište nám na teplicky@denik.cz