„Politické grémium sociální demokracie učinilo kroky potřebné ke zrušení místní organizace strany v Duchcově. Jsme demokratickou stranou, jejíž programové hodnoty spolupráci se stranami jako je DSSS zcela vylučují. Místní organizace ČSSD v Duchcově tyto mantinely překročila a musí být zrušena," uvedl po jednání Politického grémia předseda strany Bohuslav Sobotka s tím, že zastupitelé ČSSD měli v Duchcově možnost uzavřít koalici s jinými stranami, ale nevyužili ji.Bohuslav Sobotka

Lídr kandidátky ČSSD a nový starosta Zbyněk Šimbera řekl, že jiná možnost koalice nebyla. Jednání se Šancí pro Duchcov, se kterou dosud sociální demokracie mimo jiné vládla a která získala také pět mandátů, zkrachovala na jednotlivých osobnostech. „Strany si kladly různé podmínky, až se jednání dostala do patové situace a jiné řešení už ani být nemůže. Navíc s paní starostkou Bártovou se nám spolupracovalo velmi těžce," sdělil Šimbera.

Rada Duchcova je sedmičlenná a tři zástupce v ní má ČSSD, KSČM a jednoho DSSS. Za Dělnickou stranou sociální spravedlnosti v radě města usedne lídr její kandidátky Jindřich Svoboda, který ve městě svolával protiromské demonstrace. Případné vyloučení z ČSSD by Šimberu mrzelo, ale neznamenalo by to konec domluvené koalice. „Vyjádření pana předsedy Sobotky nebudu komentovat. Počkám až na samotné rozhodnutí. Pokud budu vyloučen, tak na radnici zůstávám. Budu i nadále pracovat pro město o pro jeho občany. Mandát mi nikdo nemůže vzít. Domluvená koalice bude platit bez ohledu na to, jestli jsem členem ČSSD nebo ne," řekl v pátek Deníku Zbyněk Šimbera, nový starosta města Duchcov a dodal: „V ČSSD jsem přes deset let. Samozřejmě by mě mrzelo, kdybych byl vyloučen, ale dokud nerozhodnou příslušné orgány strany, tak nemá smysl celou věc komentovat."

Krajský výkonný výbor ČSSD v Ústeckém kraji, který rozhodne o osudu duchcovské organizace strany a vyloučení jejich dvou členů, má  zasednout už 24. listopadu. (kos,čtk)

-----------------

Anketa mezi Duchcováky. Jste pro zrušení duchcovské organizace ČSSD a vyloučení  Zbyňka Šimbery a Andrey Abertové?

Alena Knappová: Byla by to škoda, měli nejvíce zvolených kandidátů a sám nový pan starosta měl nejvíc. Takže jsem proti.

Michael Šlajchrt: Nemám problém se zrušením, ČSSD měli zrušit už dávno, ale já i lidi se kterými jsme v kontaktu jsme pobouřeni postojem pana Šimbery, to co udělal a vymyslel spolu s ostatními se vymyká zdravému rozumu  a je  za tím  vidím pouze jeho osobní zájem a zisk.

Marie Polívková: Volební výsledek mě zaskočil, čekala jsem, že starostkou bude i nadále Ing. Bártová a místostarostou Mgr. Šimbera.  Situaci, kdy se ČSSD spojila s Dělnickou stranou, nepovažuji za dobrou, protože  tento dopad přinese v příštích týdnech řadu problémů a jestliže dojde ke zrušení ČSSD v Duchcově, jak to navrhuje premiér Sobotka, tak to považuji za velkou komplikaci, která nepřispěje ke klidné práci na radnici. Myslím si, že výsledky voleb ovlivnily protiromské demonstrace po napadení manželského páru v Duchcově.

Zdeněk Adam ml.: Vítězství ČSSD se zde asi dalo čekat, pravice v Duchcově byla vždy v menšině a výsledky letošních voleb jasně ukázaly situaci v levicovém Duchcově. TOPka odmítla koalici s komunisty, což je logické a tím se výběr značně zúžil. DSSS letos získala mezi voliči důvěru, protože se jediná oficiálně hlásí k řešení problémů s romy. Výsledná sestava tvořená ČSSD, KSČM a DSSS je tedy důsledek současného vedení Duchcova. O zrušení ČSSD v Duchcově pochybuji, je to gesto, aby se vedení strany distancovalo od dění v našem městě.

Václav Vrba: Pokud pan Sobotka  a jemu podobní, míní rozpustit svou buňku a jen proto, že bude spolupracovat s jinou  právoplatnou politickou stranou , která chce pro Duchcov něco skutečně udělat a již i činy a ne jen proslovy nám Duchcovákům  dokázala. Se stranou která dokáže říci i to co má na jazyku a která byla  i v nemalém  množství  volena, to se pochopit nedá. Jsem velmi rád , že nový pan starosta si za svým rozhodnutím stojí. To je známka charakteru a o ten zde jde především. O člověka jako takového a je vlastně úplně jedno z jaké je planety , nebo z jaké strany a již vůbec  nevadí že jeden hraje na mandolínu a druhý na kontrabas , jde o souhru nástrojů, z které by mohla být velice pěkná  muzika .
Psali jsme .........Novým starostou Duchcova je Šimbera. DSSS bude v radě