Veselý dětský křik se ozývá v prvním červnovém týdnu mezi chatkami v Autocampu Osek. Další školní výprava balí kufry a chystá se na odjezd domů. Jsou to žáci teplické základní školy. „Bylo to tu moc hezké. Dětem se líbilo hřiště i vybavení. V chatkách jsme spali dvě noci. Byla to taková kratší škola v přírodě,“ svěřuje se před odevzdáním klíčů 29letá učitelka Lucie. Tahle školní výprava hrála v areálu volejbal a ping pong, navštívila sousední 3D bludiště, chodila se stravovat do restaurace a poznávala okolí. Cíl hlavního výletu byl jasný - zřícenina raně gotického hradu Rýzmburk, který je kulturní památkou.

„Červen a září jsou hlavně o školních pobytech. Školy tu máme většinou tak dvě noci, sem tam tři. Je to taková zkrácená verze školy v přírodě. V červnu to mají buď jako rozlučku se školním rokem a v září jako seznamovačku,“ říká recepční Kateřina Houšková krátce poté, co ubytovala další mládež s pedagogy.
Kemp má kapacitu 110 lůžek v chatkách a plochu pro stany a karavany, kde je počet ubytovaných variabilní. „Záleží dost na tom, jak nám hosté zaparkují, jak jsou ohleduplní, jestli šetří místem,“ vysvětluje recepční.

Když se vše dobře poskládá, na plac se vejde přibližně pětadvacet stanů a stejný počet obytných aut či přívěsů. Některé tu stojí dokonce pořád, i v zimě. „Hosté je tady nechávají celoročně. Mezi ně patří hlavně Němci, kteří jsou s Holanďany nejčastějšími hosty. Ale máme tady i severské země, Norsko, Finsko nebo Anglii,“ říká recepční.

Areál se otevírá v dubnu a ubytování poskytuje do konce října. Plac pro karavany a stany je během pracovního týdne a před školními prázdninami spíše poloprázdný, ale chatky a bungalovy jsou z víc než dvou třetin obsazeny.Hlavní nápor se jako vždy očekává v červenci a srpnu. Lidé si lůžka opět předem rezervovali. „Letošní sezóna vypadá dobře, stejně jako ty předešlé. To znamená, že bungalovy a chatky máme téměř vyprodány,“ potvrzuje Houšková. Místa pro stany se nerezervují, plac pro karavany a obytné vozy si lze zamluvit po telefonické domluvě pár dní před příjezdem, ale i v této části areálu má být v létě plno.

Nejoblíbenější typ ubytování

Bungalovy až pro šest lidí byly velkou novinkou v roce 2019 a osvědčily se. Jedná se o nejoblíbenější typ ubytování. Ukázalo se, že se vyplatí investovat do komfortnějšího vybavení, aby kemp nestagnoval a nespoléhal se na starší zázemí. „Náročnost hostů stoupá. Už to není jako dřív, kdy vám stačila malá chatička a společné záchody. Každý už chce mít vlastní, a proto jsou bungalovy tak oblíbené,“ tvrdí recepční. Dvoupokojové bungalovy s terasou, sprchovým koutem a WC mají i vlastní kuchyňku a parkovací místo. Díky tomu je v červenci a srpnu využívají na týdenní pobyty převážně rodiny, které potřebují víc prostoru.

Areál patří městu Osek a správcem je od začátku tohoto roku městská společnost Služby města Oseka. „Autokemp se snažíme průběžně vylepšovat,“ řekla jednatelka společnosti Alena Čurdová. Plánuje se celková revitalizace zařízení, včetně technické infrastruktury. „Tím musíme začít,“ uvedla jednatelka. V budoucnu by se mohly v kempu objevit například další bungalovy.

Autokemp u rybníka v Oseku získal v minulosti několik prvenství v žebříčku těchto ubytovacích zařízení v kraji. Areál na úpatí Krušných hor nabízí od dubna do října kromě místa pro stany a karavany ubytování v chatách různých velikostí a typů. K dispozici jsou dva druhy dvoulůžkových chat, čtyř a pětilůžkové chaty a bungalovy, které disponují vlastní kuchyňkou a sociálním zařízením. Cena za chatku na noc je od 550 Kč, pronájem bungalovu až pro šest osob stojí 2 199 Kč. V areálu jsou hřiště, stoly na ping pong a veřejné ohniště. U kempu je restaurace Horal, koupaliště, lesní 3D bludiště s lanovými prvky bez jištění, discgolf. in-line dráha a adventure minigolf. Lákadlem pro ubytované jsou osecký cisterciácký klášter s pivovarem Ossegg a zřícenina hradu Rýzmburk.