„To, co dnes návštěvníci spatří, je nejen nejstarší část zámku, ale i nejstarší část Teplic z doby, kdy ještě nebývaly ani vesnicí. Je to perla, v republice jsou jen čtyři další, stejně unikátní památky, dochované z této doby“ uvedl ředitel muzea Dušan Špička.
Rekonstrukce takzvaného románského křídla teplického zámku, v níž je nová expozice situována, trvala 2,5 roku a kraj do ní investoval 40 milionů korun.

Při rekonstrukci archeologové zjistili, že i přes množství přestaveb je původní pozdně románská stavba zachována téměř v nedotčené podobě až do prvního patra. Podle archeologa Michala Soukupa, který se na průzkumu podílel a připravoval novou expozici, se v románské podobě zachovalo celé obvodové zdivo budovy až do výše prvního patra. Archeologové v něm odkryli románská okna různých typů a také monumentální portál u vstupu do kapitulní síně kláštera. V létě objevili také část zdiva, které by mohlo být starší než samotný klášter.

„Pracovníci muzea přišli s návrhem využít unikátně dochovaný objekt a přiblížit bývalý klášter benediktinek veřejnosti v nové muzejní expozici. Vzhledem k tomu, že hlavním výstavním exponátem je v podstatě celé románské křídlo zámku, vyčlenil Ústecký kraj v rozpočtu na zřízení nové expozice 7,5 milionu korun,“ uvedl náměstek hejtmana Petr Fiala.

Více informací se dočtete ve středečním teplickém deníku, ale prohlédněte si bohatou fotogalerii…