„Syndromem náhlého úmrtí novorozenců se zabýváme 17 let. Za tu dobu jsme nemocnicím ve všech regionech ČR předali 4 400 monitorů Babysense II. Jde o mobilní přístroj, sloužící ke sledování dechu novorozenců,“ informoval Ing. Vlastimil Novotný z Nadace Křižovatka. Čidla, umístěná v podložce dětské postýlky, sledují dech novorozence a případné selhání, pokud pauza mezi nádechy přesáhne 20 vteřin nebo je dech nepravidelný, bezprostředně signalizují prostřednictvím připojeného akustického hlásiče.

Syndrom náhlého úmrtí novorozence je jednou z nejčastějších příčin úmrtí kojenců do jednoho roku života. Příčiny jevu, kdy dítě přestane ve spánku dýchat, dosud nikdo nedokázal přesně vysvětlit.

„Jsme rádi, že jsme díky sponzorům získali nové monitory, protože ty staré, které mají životnost dva roky, už máme prošlé. Máme na oddělení 39 lůžek, ale monitory samozřejmě používáme jen u kojenců a batolat, ne pro velké děti. Využité ale budou všechny.“ řekl nám MUDr. Procházka.

Podložky se vkládají pod matraci v lůžku dítěte a čidla reagují na pohyb hrudního koše. V případě zástavy dechu pak upozorní hlasitým alarmem. „Využíváme je především u dětí nedonošených, nebo u dětí, které se k nám dostanou se zápalem plic nebo nějakými dýchacími problémy,“ uvedl primář Procházka. Monitory se osvědčily a fungují spolehlivě.

Tyto „chůvy dýchaní“ si mohou maminky půjčit také domů, aby si mohly v klidu odpočinout, když jejich dítě spinká. Za půjčení si firma, která je na domácí použití nabízí, účtuje 900 Kč na půl roku.(OT)