Letos si klíšťová encefalitida na severu Čech vyžádala již první oběť. V Libereckém kraji podle informací tamní krajské hygienické stanice letos v červenci zemřel 77letý muž ze Semilska, na kterého se přisálo klíště v květnu při sběru hub.

VIRUS JE VE SLINÁCH

Jak klíště předává krví stvrzené pozdravy, občas, bohužel, obohacené o virus klíšťové encefalitidy?

„Klíště se nám přichytí na nohavice, ponožky, přesune se na kůži a hledá vhodné měkké místo pro přisátí. K přenosu infekce může dojít krátce po přisátí, virus je přítomen ve slinách. Proto je důležité se klíštěte zbavit co nejdříve,“ upozorňuje MUDr. Eva Jílková z oddělení očkování a cestovní medicíny Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem.

Podle jejích dalších slov k nárůstu infekcí přispívá také větší pohyb lidí v přírodě během prázdnin a letních dovolených.

Výskyt klíšťat je závislý na počasí. Vzhledem k tomu, že mají ráda vlhká, teplá a stinná místa, najdeme je v trávě u rybníků či potoků. Stále více se ale také vyskytují ve městech. Z ročních období jim pak nejvíce vyhovuje konec jara a léta.

Jak se bude dále vyvíjet letošní sezóna, bude také záležet na meteorologických podmínkách. Podle nich Český hydrometeorologický ústav sleduje a hlásí stupně aktivity klíšťat v přírodě.

NEBEZPEČNÉ NYMFY

Klíště se na vás může přichytit například při rybaření, sbírání hub a lesních plodů, při turistice nebo chalupaření, kempování, ale i hraní golfu nebo procházce v parku.

„Infekci je schopné přenést nejen dospělé klíště, ale i jeho vývojová stádia, především nymfa. Je tak nepatrná, že ji na kůži snadno přehlédneme. Množství nymf je v přírodě mnohem vyšší než dospělých klíšťat. Nemocní si proto mnohdy nejsou vůbec vědomi, že hostili klíště,“ vysvětluje Jílková.

Odborníci tedy doporučují si před vstupem do přírody nastříkat sporní část oděvu i odhalenou kůži repelentem a vzít si světlé oblečení, na kterém lze klíště rychle rozeznat. Nejúčinnější obranou je ale preventivní očkování.

„U nás je skutečně vysoký výskyt klíšťat a riziko encefalitidy nelze podceňovat. Odborníci doporučují očkování všem, zejména starším osobám, u kterých je průběh onemocnění závažnější. Velmi důrazně bych doporučila vakcínu všem, kdo se v přírodě pohybují pravidelně,“ pokračuje Jílková.  Na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají všechny zdravotní pojišťovny.

MALÉ PROCENTO OČKOVANÝCH

Podle MUDr. Jílkové znamená prodělání klíšťové encefalitidy pro nemocného i jeho rodinu často významné zhoršení kvality života a nemalé finanční ztráty. „Trvalé následky pak mohou být nejen u dospělých, ale i u malých dětí, například zhoršení pozornosti a soustředění. S vyšším věkem je však prognóza horší,“ upozorňuje.

PPřesto se počet očkovaných už několik let drží na pouhých 24 procentech. Podle údajů z roku 2013 je to na Ústecku 18,5 procent obyvatel. „V sousedním Rakousku je přitom očkováno 80 až 90 procent obyvatel, což vedlo i k výraznému snížení nemocnosti na tuto infekci,“ doplňuje Eva Jílková.

Průzkum také ukázal, že s klíšťaty je spojena řada mýtů. Jedním z nich je, že přisátého roztoče je nejlepší potřít olejem či krémem. Tento nesprávný způsob používá téměř třetina lidí. Klíště se ale podle odborníků začne „dusit“ a rychleji vyloučí potenciálně nakažené sliny do krevního oběhu.

Dotazovaní často klíště při odstranění točí proti směru hodinových ručiček, což lékaři také nedoporučují. Ústrojí, kterým se klíště drží, nemá tvar závitu. Tento mechanismus tak může vést k nežádoucímu oddělení těla klíštěte od hlavičky, která zůstane v kůži.