V Ústeckém kraji má klub 2400 členů. "KČT má vysoký věkový průměr a důchodců přibývá. Jsou to lidé, kteří se rádi organizují. U nás mají připravený program, zajištěnou dopravu a ubytování. Díky členství jsou také pojištěni a díky proškoleným cvičitelům se cítí na výletech bezpečně," popsal Eichler.

Členové mohou využít slevy na turistických chatách v Česku i cizině. "Drobných výhod je celá řada, navíc se tvoří neformální party, ve kterých se starší lidé cítí dobře," uvedl Eichler.

Omladit členskou základnu není podle předsedy klubu jednoduché. "Při vytváření vztahu k přírodě nejdůležitější roli hrají rodiče, ale ti se většinou soustředí na ekonomické zajištění domácnosti. Proto klademe na srdce důchodcům, aby brali svá vnoučata na různé akce," zdůraznil Eichler.

Příklad rodinné turistiky hledá klub v Sasku, kde rodiny s dětmi vyráží na organizované výlety do přírody pravidelně. Ve Šluknovském výběžku myšlenku rodinné turistiky prosazuje Helena Landová, která vymyslela projekt takzvaného Severního království. Chce jím poukázat na přírodní i historické krásy Šluknovska a přivést do přírody místní obyvatele i turisty odjinud.

Start nové sezony zahájí KČT v Ústeckém kraji 12. března na Milešovce, nejvyšším vrcholu Českého středohoří. V té době se už v terénu budou pohybovat značkaři, což jsou lidé speciálně proškolení k malování značek. "Máme jich v našem klubu 150. Značení musíme kvůli přírodním vlivům a vandalům obměňovat každé dva až tři roky," uvedl Eichler.

Ústecký kraj letos na podporu aktivit KČT vyčlenil 500 tisíc korun. Peníze využije organizace na zaplacení nákladů značení i na různé akce. Plánuje jich v sezoně 26. Jejich přehled najdou zájemci na webových stránkách klubu.