„Se členy knížecí rodiny, kteří žijí ve Spolkové republice Německo, jsme navázali pěkné vztahy a začali jsme rovněž spolupracovat. Rodina Clary a Aldringen se na mne obrátila s žádostí pohřbít v jejich rodinné hrobce dědečka a babičku knížete Hyeronyma Clary a Aldringena," řekl starosta Dubí Petr Pípal.

Ještě než šel návrh do zastupitelstva, tak ho posoudili odborníci.

„Vše bylo konzultováno se stavebním úřadem, který potvrdil, že z hlediska stavebního zákona objekt odpovídá požadavkům na neveřejné pohřebiště. Krajská hygienická stanice v Ústí nad Labem nám také potvrdila, že pokud bude vše v souladu se zákonem o pohřebnictví, tak nebude mít žádné připomínky," vysvětlil Pípal.

Helena Hlušičková a její hrnky.
Ztřeštěné či dětské příběhy se mohou stát také inspirací

Starosta nevidí v rozhodnutí zastupitelů žádný problém. Podle něj jde pouze o souhlas k využívání hrobky a ne o vrácení kostela německé knížecí rodině.

„Jsme 72 let po tragické události, kterou druhá světová válka pro všechny byla a je správné, že jsme umožnili rodině nadále používat jejich hrobku. Nejedná se o navrácení jakéhokoliv majetku. Kostel včetně krypty zůstává nadále nezpochybnitelným majetkem města Dubí a souhlas byl dán pouze k užívání, které tak jako tak již existuje. Vždyť ti dříve zemřelí členové rodiny Clary a Aldringen v té hrobce již více než století jsou," dodal starosta Pípal.

KOSTEL POSTAVILI PŘEDCI

Předci šlechtické rodiny Clary nechali kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí postavit. Předlohou pro jeho stavbu se stal kostel Madonna dell´Orto v Benátkách.

Kníže Hieronymus Clary navštívil Teplicko za posledních pět let několikrát. Nechyběl ani na loňské velké oslavě 110. výročí posvěcení dubského kostela.

„Do Teplic a okolí se vždy rád vracím. Vždy jsem moc mile přijat," říká kníže Hieronymus Clary-Aldringen.

Městský úřad v Dubí/ilustrační foto
Dubí opravuje některé své budovy, vrhne se i na školy