Například lídr PRO! kraj Přemysl Rabas komentoval rodící se koalici zděšeně. „Je to noční můra, nejhorší možný scénář. ČSSD může pokračovat v tom trendu jako doteď. Navíc tomu může zezadu přihlížet ODS, která údajně chce kontrolní a finanční výbor, což je pikantní kombinace," uvedl pro ČTK Rabas.

Lídr komunistů a pravděpodobný hejtman Oldřich Bubeníček řekl, že nakonec většina výboru hlasovala pro sociální demokraty, protože je s nimi pojí více věcí než se Severočechy.cz. „Máme například stejný názor na prolomení těžebních limitů nebo na snížení počtu výborů a komisí," uvedl Bubeníček.

Jak bude konkrétně vypadat krajská rada, která je vlastně vládou kraje, ale zatím jisté není. Komunisté budou chtít post hejtmana, kterým by měl být právě Bubeníček, a většinu míst v radě. „Ve středu předložíme sociální demokracii náš návrh koaliční smlouvy. Pak začneme jednat o personálních otázkách," uvedl Bubeníček. Dodal, že Severočechům.cz chtějí nabídnout místa ve výborech i komisích a například i post předsedy dozorčí rady Krajské zdravotní.

Potíže v jednání s ČSSD ale mohou být určitá jména spojená s končícím vedením Ústeckého kraje. Ten se potýkal s mnoha skandály a podezřeními z protežování určitých lidé a firem. Vše vyústilo v zářijové zatčení náměstka hejtmanky Pavla Koudy. „Doufám, že sociální demokracie bude mít nějakou sebereflexi," uvedl Bubeníček. Na přímou otázku, jak je to se jmény hejtmanky Jany Vaňhové a jejího náměstka a krajského předsedy ČSSD Arna Fišery, ale odpovědět nechtěl.

„Jestli si nás vybrali jako partnera číslo jedna, půjdeme s nimi vyjednávat. V první řadě to bude o pozicích pro ČSSD a až pak budou jména," reagoval na včerejší rozhodnutí komunistů Fišera. Podle něho bude pro sociální demokracii stěžejní plnění jejího volebního programu.

Lídra Severočechů.cz se Deníku kontaktovat nepodařilo, nezvedal telefon.