Iniciátory petice za vyhlášení referenda v čele s Jakubem Mráčkem tento postup zklamal. „Jedná se o podraz na voliče," řekl Mráček, který působí v přípravném výboru referenda. Radnice podle něho ve chvíli, kdy třetina zastupitelů iniciovala svolání mimořádného zastupitelstva, připravila jako protiútok účelovou vyhlášku o zákazu hazardu ve městě. „Dalo se čekat, že to takto dopadne," uvedl zklamaně Mráček. Rozhořčeně odcházel i další odpůrce vedení města Tomáš Jarolím. „Je to právě ta jejich hra. Je to jen důkaz toho, co probíhá na radnici už patnáct let. Je to čistá manipulace," řekl, když opouštěl naštvaně jednání ještě před jeho ukončením.

Vedení města se však nařčení brání. „O programu rozhodli většinově zastupitelé," řekl primátor Jaroslav Kubera. (jinak to ale ani dopadnout nemohlo, většina přítomných byla totiž na straně současného vedením města pozn. red.). Podle Kubery vedení města stejně není povinno referendum vyhlásit, protože jeho iniciátoři předložili podpisy, jejichž většina pochází z období před dvěma lety, kdy se referendum pokusili vyvolat poprvé. Tomu se ale opět brání iniciátor Mráček. Spor nyní řeší soud.

Zpracovaná a připravená vyhláška (redakce ji má k dispozici a ještě se k ní vrátíme) je podle Kubery nekompromisní. Všechna zařízení by z Teplic měla zmizet nejpozději do konce roku 2016. Jenže ji nikdo ze zastupitelů neschválil, takže zatím nebude platit. „Připravena bude pro nové zastupitelstvo po volbách," uvedl v komentáři po skončení čtvrtečního zastupitelstva primátor.

Co je v tuto chvíli již jisté? Případné referendum o hernách se nebude moci uskutečnit zároveň v termínu komunálních voleb, což prosazovali aktivisté. Vyhlásit by ho totiž teď mohlo zastupitelstvo až 26. září, což je další termín jednání, a mohlo by se konat nejdříve 30 dní od tohoto data. A to se do voleb nestíhá.