„S nočními kluby bojujeme už delší dobu. Situace je výrazně lepší než před lety. Kontroly, které nevěstincům znepříjemňují život, budou pokračovat i nadále," řekl starosta Dubí Petr Pípal.

V 90. letech bylo v Dubí 40 nevěstinců a stovky prostitutek postávaly na chodnících. Teď je situace jiná. Lepší, ale ještě ne zcela vyřešená. A to zejména z toho důvodů, že z exhampejzů Love story a Echo se staly ubytovny, které fungují bez jakýchkoliv řádů a pravidel. Shlukují se s v nich prostitutky, narkomani a různé pochybné existence. „Řešíme je často a ne jenom my, ale i úředníci ze stavebního úřadu, hygieny atd.. Když jsme byli nedávno v Love story, tak jsem byl zděšen v jakých podmínkách tam můžou fungovat. Sklepy plné odpadu, smrad, nulová kontrola osob, které se v objektu pohybují. Pro normálního člověka, který je zvyklý na nějaký pořádek něco nepředstavitelného," sdělil velitel Městské policie Dubí Tomáš Pykal.

U Love story se majitele nemovitosti ještě nepodařilo strážníkům přesvědčit, že by měl sundat neonové cedule a přesedlat na jiný druh podnikání. U Echa se jim to zdá se už povedlo. „Majitel Echa na naše výzvy reagoval okamžitě. 90 procent nájemníků ubytovny vyhodil. Ten poslední má platnou smlouvu a musí se s ním ještě domluvit. Podle našich informací chce podnik zavřít. V tom co udělá s nemovitostí nemá ještě jasno. Ale ubytovna tohoto formátu tam snad už nebude," přeje si velitel Pykal.

Dubí v boji s prostitucí používá několik zbraní. Zaprvé vyhlášku, která nařizuje, že podniky musí každý den nejdéle ve 22 hodin zavřít a zadruhé zákaz pobytu na území města pro pouliční prostitutky. Město využívá i rad a pomoci Agentury pro sociální začleňování vlády ČR.

Seznam prostitutek, kterým přestupková komise Městského úřadu Dubí vystavila „zákaz pobytu", se neustále rozrůstá. V praxi to funguje tak, že děvče, které poruší zákaz dvakrát, může skončit ve vazbě, při třetím zákazu jde před soud. Od něj může dostat podmínky, ale také několik let za mřížemi. Jedna prostitutka, která měla rajón v Dubí, už byla odsouzená a odpykává si trest ve vězení.

----------

Kdybychom od kontrol a dalších věcí upustili, za pár měsíců by to tady bylo jako kdysi.

Petr Pípal, starosta Dubí

-----------

Podle dubského starosty Pípala by pomohlo jediné: regulovat prostituci podobně, jak to mohou už dnes obce dělat s hazardem.

„Prostitutky nikdy nezmizí, to je jasné. Ale proč by města neměla mít možnost vykázat je někam, kde nebudou tolik vidět a nebudou na obtíž? Místo toho, aby nám polonahá děvčata běhala po hlavní třídě. Jenže český právní řád ani nezná slovo prostituce," podotkl Pípal.(kos)