Právě politiku jedné z vládnoucích stran a především osobní přístup čelních představitelů občanských demokratů v Teplicích vidí rezignující Řehák jako jednu z největších překážek, aby v zastupitelstvu nadále působil.

„Odstoupení jsem zvažoval už po podzimních volbách. Způsob, jakým s námi před půl rokem představitelé ODS (ne)jednali, je pro mne politicky i lidsky neakceptovatelný,“ komentuje Řehák své rozhodnutí odejít do ústraní.

Po volbách se i s ohledem na výsledky hlasování voličů snažil propojit právě ODS se svou Volbou. „Alespoň na úrovni konstruktivní spolupráce v zastupitelstvu, což se mi však vůbec nepovedlo. Oba čelní představitelé ODS námi pohrdají, považují nás za aktivistické levičáky a svým chováním na podzim naprosto vyloučili jakoukoli možnou spolupráci i komunikaci,“ argumentuje politik a učitel gymnázia.

Volba PRO! Teplice skončila v komunálních volbách na druhém místě. ODS nakonec uzavřela koalici s třetím v pořadí, kterým bylo ANO.

URÁŽKA BEZ OMLUVY
V odůvodnění rezignace Řehák zmínil i veřejné vyjádření tehdejšího primátora Jaroslava Kubery, že se členové Volby PRO! Teplice chovali při kampani „jako prasata“.

„Tato slova dosud visí ve veřejném prostoru, nikdo se za to neomluvil a asi ani omluvit nehodlá,“ míní odstupující zastupitel, který se po dobu minulých deseti let například snažil prosadit v teplických ulicích prostor pro cyklisty.

„Můj desetiletý tlak na vytvoření infrastruktury pro cyklisty se úplně minul účinkem. ODS neudělala pro bezpečný pohyb cyklistů uvnitř města a směrem do sousedních rekreačních zón nic,“ dodává. „Nebylo to kvůli nedostatku peněz či organizačním problémům. Bylo to proto, že prostě nechtěli,“ osočuje vedení města Jiří Řehák.

S tím, že jsou povolební vztahy mezi vedením města a opozicí ovlivněny rétorikou spojenou s volební kampaní, souhlasí současný primátor Hynek Hanza (ODS). Vina je ale podle něj na straně Volby. „Těžko můžeme jednat s někým, kdo nám nevěří a používal ve své kampani minimálně zavádějící a mnohdy i lživé a manipulativní informace,“ reaguje Hanza.

Cyklostezky a cyklotrasy nejsou podle něj na bodu nula. „Probíhají přípravy nové cyklostezky a cyklotrasy z centra do Řetenic, která se projektuje. Z podnětu ODS se zahájily práce na plánu udržitelné městské mobility, který nastaví i budoucnost cyklistiky v Teplicích,“ dodává Hanza.

ODS podle něj vyšla opozici vstříc v otázce zveřejňování usnesení rady a zastupitelstva či přímých přenosů zasedání zastupitelstva. „To jsou a byly vždy Jirkovy priority a byly naplněny,“ brání se primátor.

Jiří Řehák odešel z komunální politiky i s ohledem na manželku, které chce dopřát klid. „Chodil jsem domů nevrlý a rozladěný,“ podotýká.  Nahradí ho Matěj Hon, který se chce od samého začátku zapojit do řešení sociální politiky. „Chci získat pro spolky poskytující sociální služby v Teplicích větší podporu ze strany města. Je potřeba směru vytvořit koncepci,“ říká Hon.