„To bylo první, co mě napadlo, už je to tady," napsala z legrace například čtenářka pod přezdívkou Lila.

Konec světa to ovšem nebyl. To jen na Střekově, zřejmě kvůli vodě a krátkému spojení, bouchla v úterý večer v Raisově ulici u Střekovského nábřeží trafostanice společnosti ČEZ. Nebylo to poprvé.

„Před rokem a půl jim to tady taky chytlo," popisuje jeden z nich. „Ale to ani nevolali hasiče, uhasili to sami a přepojili, za chvíli to bylo," řekl strážník, který to tehdy zažil a přihlížel požáru shodou okolností i minulou noc.

A že bylo na co se koukat. „To byl výbuch až sem," ukazoval svědek ke křoví, asi šest metrů vzdáleného. „Dvakrát to vyšlehlo!"

Technik ČEZ, který dojel na místo, řekl, že je to počasím. „Uvnitř trafostanice se sráží voda a ta pak způsobí zkrat. Máme toho moc, padají stromy na vedení, v panelácích voda teče stoupačkami do elektrických hodin, hrůza," líčil, když čekal na vyšetřovatele.

Potíž ovšem je, že trafostanice stojí v těsném sousedství bloku Domov a na okraji parku, naproti soudu. Sem chodí místní venčit své psy. „Mohlo to někoho zabít. Jak je vůbec možné, že se to mohlo stát, a navíc když vědí, že to není v pořádku? Mají to špatně udělané," rozčílil se například Václav Jiřička. „A to neustále zvedají cenu elektřiny!"

Mluvčí ČEZ, Soňa Holingerová, uvedla, že konkrétně explodovala kabelová koncovka. Souběžně byla na stejném vedení porucha kabelu mezi distribuční trafostanicí Pekárna a Severografie. „Distribuční zařízení splňuje veškeré požadavky na bezpečnost. Ani v případě poruchy v trafostanici Raisova se nejednalo o veřejné ohrožení."

V záznamech trafostanice prý není evidován žádný údaj o pronikání vlhkosti či jiné podobné závady, která by mohla způsobit poruchu na vedení vysokého napětí. Holingerová k tomu ještě uvedla, že škody nejsou vyčísleny. „Odhadujeme je na několik desítek tisíc korun," dodala.