Podle Koutníka je nyní prioritou obec stabilizovat a dokončit projekt na revitalizaci bývalých důlních děl, kde mají vyrůst rodinné domky. „Život v obci musíme pozvednout na vyšší úroveň. Zlepšit se musí vztahy mezi úřadem a obyvateli, a to včetně vzájemné komunikace, která tu řadu let chyběla. Nepreferovat kamarádství a přistupovat ke všem rovným dílem,“ prohlásil Koutník.

„V případě rozjeté revitalizace prostoru v lokalitě Družba je potřeba co nejdříve dotáhnout financování a další aktivity spojené s projektem, což nebylo celý rok možné kvůli omezenému chodu úřadu,“ uvedl nový čelní představitel malé obce v sousedství Teplic.

Dosavadní starosta Petr Pokorný ze Sdružení nezávislých kandidátů, který obec vedl téměř čtvrtstoletí, z úřadu odchází. Svůj post zastupitele přenechal náhradníkům. Na ustavující zasedání, které se konalo v pondělí v kulturním sále, ani nepřišel.

Újezdeček se od loňského října už dvakrát dostal do patové situace poté, co po předchozích volbách na podzim i na jaře vždy klesl počet zastupitelů pod zákonnou hranici 5 lidí. Strany, které se do zastupitelstva dostaly, se ani v jednom případě nedomluvily na vedení obce. V obou předchozích volbách zvítězilo Pokorného sdružení, ale na sestavení vládnoucí koalice měl dosavadní starosta málo lidí. Proto raději se svými stoupenci rezignoval, což znamenalo nové volby.

Tuto rok trvající frašku změnil až výsledek třetích voleb, které se konaly v polovině září. Starostu, který nechtěl odejít od „kormidla“, počtem hlasů poprvé porazila Koutníkem vedená opozice. Navíc se jí podařilo k tiché podpoře přesvědčit některé lidi z Pokorného strany, čímž nastala očekávaná změna ve vedení obce.

Vítězné sdružení Pro lepší Újezdeček, které má v sedmičlenném zastupitelstvu čtyři hlasy, podpořil Ladislav Trojáček ze Sdružení nezávislých kandidátů. „Nic v tom není. Netoužím na úřadě po žádných funkcích. Jen už chci, aby to v Újezdečku normálně fungovalo a nepokračovalo dál to roční dohadování. Obec musí žít,“ komentoval své rozhodnutí podpořit Koutníka a jeho uskupení.

Na volbu nového vedení úřadu se přišla podívat šedesátka lidí. Včetně zástupců komunistů, kteří se poprvé po letech nedostali do obecního zastupitelstva. „Mrzí nás to, ale nabídli nám účast ve finančním a kontrolním výboru, tak uvidíme. Budu se snažit být novému vedení nápomocna jako v přípravném období,“ uvedla Jitka Hanousková z KSČM.

K opakovaným volbám v Újezdečku přišlo v září 62 procent právoplatných voličů, což byl rekordní počet. Nejvíce hlasů získalo uskupení Pro lepší Újezdeček. Výsledkem 53,66 % si zajistilo v zastupitelstvu čtyři mandáty. Druhé skončilo Sdružení nezávislých kandidátů s 34 % a třemi křesly. ČSSD (6,14 %) a KSČM (6,55 %) nezískaly ani jeden mandát. Volit mohlo 756 lidí, svůj hlas vhodilo do volební urny 473 z nich.