"Jedná se o kolonu vojenských vozidel z druhé světové války. Ta se vydá do Mukova, kde proběhne první část akce," přibližuje Jaroslav Žampach, předseda Severočeského leteckého archivu Teplice.

TRAGICKÁ BILANCE

V Mukově začne pietní akt v 9.15 průletem letadel Leteckého klubu Teplice. Konvoj se po ukončení aktu přesune zpět do Teplie.

Tady se pieta zopakuje v 11.30 u pomníku na Písečném vrchu. Nad Teplicemi v osudný den inkasoval zásah bombarér B- 24G Liberátor od 456.bombardovací skupiny, který se následně srazil s Liberátorem B- 24H.

Oba stroje se zřítili do obytné části města. Bilance byla tragická, neboť z obou osádek zahynulo 14 letců a čtyři byli zajati. I když se velké části letců obou osádek podařilo vyskákat na padácích, přežili jen čtyři muži.

"Část osádek na místě dopadu ubil zfanatizovaný dav, jednoho muže zastřelili příslušníci Reichsarbeitdienstu a jednoho příslušníci Schutzpolizei přivázali k vozu, který ho v ulicích Teplic doslova usmýkal k smrti," říká Žampach.

NÁLET NA RAFINÉRII V ZÁLUŽÍ

Mukovský památník připomíná Letoun LIBERATOR B-24 G 42 – 78432 jménem „Final Approach“ od 736. squadrony 454th Bomb Group. Ten po opakovaném zásahu flakem havaroval u dnes již zaniklé vesnice Radovesice nedaleko od Mukova.

Kapitán letounu Leon H. Polinsky a seržanti Cousin Tunis Gaalswyk a Robert O. Finley zřícení stroje nepřežili. Zbylých sedm členů osádky skončilo v zajetí.

Obě tragédie se odehrály během náletu na rafineri v Záluží. "Mělo jít o velký nálet, ale řada osádek kvůli špatné viditelnosti při přeletu Alp bombardovala raději náhradní cíle v severní Itálii. Z toho důvodu se nad rafinerii tehdy dostalo jen 143 bombardovacích letadel. Němečtí stíhači pro špatné počasí vůbec neodstartovali. Proto veškerá obrana rafinerie padla na bedra protiletadlovému dělostřelectvu," uzavírá Žampach.