Prvním oficiálně potvrzeným nakaženým člověkem na Teplicku byl lyžař, který se v sobotu 29. února vrátil z Itálie, kde byl s rodinou na týdenní lyžovačce. V následujícím týdnu byl otestovaný a měl pozitivní výsledek. „Poté se začaly přidávat další případy. Vše bylo exportováno z Itálie,“ ohlíží se hygienička Eva Poláčková.

Kvůli tehdejší mediální panice okolo koronaviru někteří Tepličané zrušili výjezdy do Itálie. „Měli jsme tam jet na jarní prázdniny, nakonec jsme skončili v Harrachově. Přeci jen jsme měli trochu strach z nemoci,“ říkal tehdy Deníku Roman Daček. Nejisté byly výjezdy do Itálie i v rámci škol. Řada je okamžitě stornovala.

Byla to nová nemoc, nikdo nevěděl, co přinese. Lékárnám chyběly roušky. Vyprodané byly v drogeriích také příruční dezinfekce. Lidé pod mediálním tlakem vykupovali potraviny v obchodech. První dobrovolníci začali šít látkové roušky. „Zastavili jsme divadlo, místnosti předělaly na šicí dílnu a nastoupili do směn. Braly je od nás nemocnice a další zdravotnické ústavy, kde ochrany úst a nosu tehdy ještě chyběly,“ vzpomíná Petr Stolař z hrobského Divadla V Pytli. V dalších týdnech také jeho rodina z části koronavirus prodělala. Nejhůře na tom byl Petrův tatínek, kterému se těžce dýchalo a neudržely ho nohy. „Skončil v nemocnici. Byl jedním z první teplických pacientů. Vlastně se to na něm tehdy všechno učili,“ vypráví Stolař.

Testování na koronavirus. Ilustrační foto.
Na Teplicku jsou první nakažení. Na koronavirus pozitivně testovali dva lidi

Nejistá situace to byla také pro školy. Nejradikálnější řešení tehdy zvolil ředitel základní školy v Košťanech Milan Sanitrik, který na celý týden po jarních prázdninách vyhlásil preventivní ředitelské volno. Nemocnice a domovy seniorů uzavřely své dveře pro veřejnost. Do odvolání zakázaly návštěvy.

"Lidé nám nadávali"

Z jarního pobytu v Itálii se začátkem března vrátili zaměstnanec stavební společnosti Lukáš a učitelka Michaela z Teplic. Byli v jižním Tyrolsku. Po návratu zůstali doma 14 dní v karanténě. „To jsme si ale něco vyslechli. Lidé nám nadávali, proč jsme tam jezdili. Že jsme sem tu nemoc přitáhli a ať jdeme někam,“ vzpomíná na tehdejší dobu milovník lyžování Lukáš. Přitom oba byli bez příznaků, nemoc se jim vyhnula. Testy prokázaly negativní výsledek.

Tehdy byl pro Tepličany covid-19 něčím neznámým. „Ten nápor od března byl ohromný. Telefony na hygienické stanici prakticky nepřestaly zvonit. A to ve dne v noci. Ostatně ta situace s určitými přestávkami trvá doposud,“ podotýká hygienička Poláčková. „První případy bezprostředně souvisely s cestováním, respektive s návratem našich občanů z rizikových zemí, kde trávili jarní prázdniny. Už koncem března se však začali objevovat pacienti, kteří cestovatelskou anamnézu neměli a ani nepřišli do kontaktu s nikým, kdo se z ciziny vrátil,“ popisuje Poláčková začátky šíření viru na Teplicku. Byla to doba, kdy se ještě dařilo dohledat zdroj nákazy a úspěšně izolovat zjištěné kontakty. Díky vyhlášeným omezením jich ostatně nebylo mnoho.

Kateřina Panešová z Teplic.
Milovanou matematiku odjela Kateřina Panešová z Teplic studovat do Anglie

Křivka s počtem nemocných během roku kolísala. Postupně se situace vyvinula až k dnešku, kdy stále platí nouzový stav, uzavřené zůstává vše, co bylo možné zavřít, uplatňuje se řada omezení a nemocnice zápolí s tím, aby se byly schopny postarat o pacienty.

Od března do konce roku 2020 mělo v teplickém okrese pozitivní výsledek testu 7019 lidí. 122 lidí, kteří zemřeli, měli v sobě stopy viru covid-19. Většinou se jednalo o osoby seniorního věku.