Výprava třech studentek a jedné pedagožky reprezentovala v Kosovu Česko na velkém workshopu o nezaměstnanosti mládeže. Pořadatelem akce, které se zúčastnilo 58 zástupců ze 13 zemí světa, bylo Rakousko. Právě rakouská armáda se starala o bezpečnost všech účastníků v této ještě před pár lety válkou zmítané zemi. Všichni účastníci také do Kosova odlétali vojenským speciálem s rakouskou armádou. Studentka Katka Klugová bude na let jistě dlouho vzpomínat. Cesta tam byla podle ní „v pohodě“, horší to bylo při zpáteční cestě, kdy se letadlo dostalo do turbulence. To bylo opravdu nepříjemné. „Viděla jsem navíc, jak se jeden z vojáků nejspíš modlí,“ říká. To ostatním cestujícím na klidu rozhodně nepřidalo.
Celkově však hodnotí všechny účastnice tento pobyt za velmi příjemný a přínosný. „Byli jsme tam v centru pozornosti médií, bohužel naopak zájem politiků byl nečekaně malý. Je to opravdu dobrá zkušenost,“ říká učitelka Markéta Vágnerová. Jak dodala, byly s děvčaty překvapené, jak moc se v Kosovu buduje a staví. Rozhodně to prý nepůsobí depresivně, jak by mnozí mohli očekávat. Místní lidé jsou velmi přátelští a ochotní pomoci,“ shodují se.
Otázky nezaměstnanosti mládeže vnímal každý stát jinak. V balkánských státech je nezaměstnanost vysoká. V Kosovu je například 70 % lidí do 25 let bez práce. A to je již velký problém. Účastníci hledali řešení, jak nezaměstnanost snižovat či spíše jak jí předcházet. Shodli se na několika stěžejních bodech. Ty se týkají především nutné přípravě na hledání zaměstnání již v době středoškolského studia. Účastníci také sepsali petici parlamentu. Za šest dní se ze všech utvořila dobrá parta. V programu workshopu byly i různé zajímavé výlety, například do vojenského tábora.