Starosta Košťan Tomáš Sváda chce přesvědčit vládu i energetiky a těžaře, aby se vrátili k jiné z variant. K tomu se staví skepticky zástupce ČEZ Pavel Cyrani s tím, že všechny varianty byly pečlivě posouzeny a ty nedaleko naleziště v Cínovci jsou nestabilní. 

Před kino dorazil vyjádřit nesouhlas s plány na těžbu i zpracování lithia občan, který se představil jako Pepa z Teplic. 

Fiala: projekt pomůže rozvoji regionu 

Zhruba po hodinu a půl trvajícím jednání v kině dorazila vládní delegace do osady Dukla, kde je v současnosti menší průmyslový areál. Právě tady by měl vyrůst závod na zpracování lithia. Z naleziště na Cínovci by ho sem měla dopravovat lanovka nebo pásový dopravník.

Fiala spolu s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou při brífinku v areálu připomněli, že lithium je pro Česko strategickou surovinou a ve spojení s uvažovanou Gigafactory na výrobu elektrobaterií do elektromobilů může pomoct restartovat českou ekonomiku po odchodu autoprůmyslu od spalovacích motorů.

Konkrétně Teplicku věc podle vlády přinese například nová pracovní místa. „Projekt pomůže transformaci a rozvoji regionu,“ věří Fiala. Starostové ale mají o současné podobě projektu pochyby. Třeba hlava Dubí Jiří Kašpar by místo pásového dopravníku či lanovky vybral aspoň na část cesty lithia z dolu Sedmihorky do Újezdečku stávající železnici.    

ČEZ: Dbali jsme na co nejmenší dopad

Podle toho, co po uzavřeném jednání u kulatého stolu v Košťanech zaznělo z úst několika řečníků, není příliš ve hře, aby se ustoupilo od Újezdečku jako místa pro zpracovatelský závod. Na naléhání starostů obcí, kterých se těžba a zpracování lithia dotkne, vláda přesto slíbila znovu prověřit ostatních 20 vypadlých variant umístění závodu.

Dotčené obce pravděpodobně budou dál usilovat, aby těžaři a energetici vybrali pro zpracování lithia jiné místo. „Uděláme pro to maximum,“ prohlásil košťanský starosta Sváda. Jeho protějšek z Újezdečku připomněl, že blízko uvažovaného závodu je zástavba. „Lidé se u nás starají o domy, jsou tu pěkné lesy, chtějí to udržet,“ apeloval Květoslav Koutník.

O chystané těžbě a zpracování lithia jednali dnes na krajském úřadu.
Lithium v zorném poli. Těžbu i zpracování řešili s kritiky na krajském úřadu

Podle Pavla Cyraniho z ČEZu, který má projekt realizovat s Geometem a Severočeskými doly, nicméně bude těžba i zpracování lithia velmi moderní, nesrovnatelná například s dřívějším zatěžujícím dobýváním uhlí. Obhajoval i ekologičnost transportu lithia z Cínovce lanovkou nebo pásovým dopravníkem. „Dbali jsme na co nejmenší dopad,“ ujistil Cyrani.  

Újezdečanka: Proč nešli mezi lidi?  

Nejblíže uvažovanému závodu v osadě Dukla bydlí s manželkou Václav Koudelka. „Tady je to nelogické,“ říká muž k finální variantě závodu pár desítek metrů od jeho domu. Podle něj by byla bývala lepší jiná z uvažovaných variant, bývalý uhelný důl Kohinoor u Lomu na Mostecku. „Tam je čistička, pozemky, doprava, všechno,“ myslí si muž.

Jeho paní souhlasí a vadí jí i to, že se dnes vláda či energetici a těžaři nešli zeptat na názor místních lidí. Nedozvěděli by se od nich asi nic vstřícného vůči záměru. „Támhle lidi chtěli stavit baráky, teď o to nikdo nemá zájem. Divíte se? Kdo by tady chtěl být v nějakém rachotu. Pro nás to tu taky bude od rána do večera,“ obává se žena.

Zpracování lithia v Újezdčeku i jeho těžbu v Krušných horách už v pondělí 18. září řešili také na ústeckém hejtmanství. A to kvůli návrhu aktualizace zásad územního rozvoje Ústeckého kraje. Detaily jako hlučnost či prašnost, které Koudelkovy a další lidi v okolí zajímají především, má potom řešit zejména proces EIA a další dílčí povolovací řízení.