Radnice už delší dobu zvažovala možnost převzít kostel do majetku města. Církev nemá na údržbu kostela peníze, a tak jen chátral. Což je velká škoda, protože jde o jednu z dominant města a interiér se zachoval v překvapivě dobrém stavu. Proto město požádalo současného vlastníka, kterým je Biskupství litoměřické, o bezúplatný převod památky spolu s přilehlými pozemky.

Začali už loni

Už loni se město pustilo do zvelebení okolí. „Bylo to tu strašně zarostlé. To všechno včetně zahrady kolem kostela pracovníci Služeb města Oseka vysekali a vyčistili. Ve vysokém podrostu byly úplně schované zbytky barokních náhrobků, které jsou vidět až teď. Museli jsme s tím něco udělat. Začínaly se nám tu totiž scházet různé partičky a bezdomovci, kteří popíjeli krabicové víno, dělali kravál a zůstával po nich hrozný nepořádek," popsala nám začátek záchranných prací starostka Oseka Lenka Říhová.

Jako první přišla na řadu rozbitá okna, aby sem nemohli létat holubi, kteří se tu za oltářem zabydleli. O vyčištění a úklid kostela se postarali obyvatelé azylového domu, který je v sousední budově bývalé fary. Azylový dům provozuje v Oseku Oblastní charita Most a město jeho činnost finančně podporuje. Obyvatelé azylového domu se na oplátku budou starat o to, aby to v parku kolem kostela vydalo hezky a budou dohlížet i na to, aby tu nikdo nedělal nepořádek a neničil jejich práci.

Kostel a zahrada kolem je podle starostky ideálním místem pro vznik oddychové zóny, k procházkám maminek s dětmi, prostory kostela by mohly do budoucna sloužit k pořádání kulturních akcí jako jsou výstavy nebo koncerty. „Rádi bychom je využili už na oslavy stého výročí povýšení Oseka na město a představili kostel, do kterého se lidé nemohli léta podívat, veřejnosti," řekla nám Lenka Říhová.

Poté, co město kostel převezme do své správy, budou moci začít nejnutnější záchranné práce. Probíhat by měly na etapy tak, aby byly únosné pro rozpočet města. „Připravená je investice 10 milionů korun, z toho 6 milionů na samotný kostel, zbytek na úpravu zahrady, nový plot atd. V první fázi je ale třeba opravit hlavně střechu a okna, v další pak bude nutná sanace a nová fasáda," popsala postup prací osecká starostka Lenka Říhová.(ot)