Po nezbytném vysekání a vyčištění zarostlého okolí kostela mohly začít nejnutnější záchranné práce probíhající na etapy tak, aby byly únosné pro rozpočet města.

VŠECHNA OKNA JSOU NOVÁ

„Už se nám podařilo opravit střechu, jsou vyměněná všechna okna, dokončila se rekonstrukce velkých vstupních dveří a na opravenou podezdívku přijde nový plot kolem upravené zahrady," uvedla starostka Oseka Lenka Říhová.

Do kostela byly zpět osazeny dveře hlavního vstupu, které během zimy prošly kompletní rekonstrukcí včetně povrchové úpravy a doplnění chybějících a nefunkčních prvků. Šlo o investici za 86 tisíc korun. Následovat bude oprava vnitřní elektroinstalace, udělají se nové vnitřní rozvody a osadí interiérová svítidla.

„Právě nevyhovující elektroinstalace nás nejvíc brzdila v pořádání většího počtu koncertů, výstav a dalších kulturních akcí," dodala Lenka Říhová.

Dojde i k nasvícení této osecké kulturní památky zvenku. Fasáda bude nasvícena zemními svítidly a sloupkovými svítidly se nasvítí hlavní přístup z ulice K.H. Borovského. Na základě výběrového řízení se práce ujme litoměřická firma Elektrosys za cenu 646 tisíc korun.

Kostel svatého Petra a Pavla v OsekuKostel, vystavěný na místě původního románského kostela, byl přestavěn v barokním slohu v roce 1714. Součástí zahrady byl i starý osecký hřbitov, zrušený kolem roku 1830. Na něm je zajímavý především empírový pomník saského prince Josefa de Saxe. Autorem pomníku je saský dvorní sochař J. F. Petrich.